15. březen 1939: První jednotky německého vojska přijíždějí i do Mladé Boleslavi

 15. březen 1939: První jednotky německého vojska přijíždějí i do Mladé Boleslavi

Zdroj: Tomáš Špáta – archiv

Ve středu 15. března 1939 došlo k německé okupaci zbytku Československého území, tedy Čech, Moravy a Slezska. První jednotky německého vojska přijely toho dne ráno i do Mladé Boleslavi. Při převzetí správy města byla vydána vyhláška o uzavírací hodině, vydání zbraní a radiovysílačů. Z městského úřadu na Komenského náměstí začal úřadovat velitel německých oddílů podplukovník dr. Idermann.

Veškeré veřejné správě se nařizovalo pokračování v práci, hospodářský život běžel dál. Nicméně prakticky ihned se hlavně mezi čsl. důstojníky mladoboleslavské posádky rodila, ve zdech Hotelu Věnec, odbojová organizace Obrana národa pod velením hoteliéra a bývalého čsl. legionáře z Itálie Josefa Botky.

Pražská ulice 1939 / 2023. Autor: Tomáš Špáta

Na snímku z roku 1939 můžeme vidět dvojici německých lehkých obrněných vozů od 3. průzkumného oddílu 3. tankové divize. Vozidlo vpravo je Sd.Kfz.223 Ausf.A. Jedná se o radiové vozidlo, které zajišťovalo radiový styk s vyšším velitelstvím. Výrazný rám na korbě vozidla je radiová anténa. Vozidlo vlevo je Sd.Kfz.222 Ausf.A, který zajišťoval protileteckou a pozemní ochranu pro ostatní vozidla v jednotce, především pro průzkumné vozy Sd.Kfz.221 (ty ale na snímku nejsou).

Nad Mladou Boleslaví se stahují temná mračna, přesto mnoho obyvatel našeho města projevilo mimořádnou osobní odvahu v boji s tyranií. Nezapomeneme.

Autor: Tomáš Špáta

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This