Kácení stromů v ochranném pásmu Vrch Baba

 Kácení stromů v ochranném pásmu Vrch Baba

Kácení stromů

Před nedávnem oslovila naše redakce nového majitele objektu “ Letadlo”  u dálnice D10 u Bakova nad Jizerou pana Františka Vágnera, aby se zeptala na to, kam se započaté úpravy budou ubírat a co na tomto místě plánuje viz článek zde: https://www.mladaboleslav.cz/letadlo-na-d10-u-bakova-prochazi-kompletni-rekonstrukci/
Nyní se však v některých médiích objevily zprávy, které zřejmě vycházejí ze článku ZO ČSOP Klenice, kde se řeší kácení stromů a terénní úpravy, které zřejmě souvisí s činností okolo rekonstrukce objektu “LETADLO” u D10 u Bakova nad Jizerou.
ČSOP Klenice podal na Českou inspekci životního prostředí podnět k prošetření kácení stromů v ochranném pásmu přírodní rezervace Vrch Baba u Kosmonos, protože k  zásahům je nutný souhlas.
Viz celý článek zde: https://www.csopklenice.cz/index.php/2-uncategorised/447-v-ochrannem-pasmu-prirodni-rezervace-vrch-baba-nekdo-pokacel-stromy

Požádali jsme tedy Františka Vágnera o jeho vyjádření přímo na místě.V reakci na výše uvedený článek nám sdělil toto:

Letadlo na D10 u Bakova nad Jizerou - František Vágner

Vyjádření majitele Františka Vágnera

Provedl jsem údržbu vlastního pozemku, který je vedený jako orná půda a vykácel jsem pouze nálety a roští v okrajové části přímo u dálnice.
Pokácení vzrostlých stromů proběhlo na sousedním pozemku, který mi nepatří a neměl jsem žádný důvod tam cokoliv kácet
Provedl ho někdo jiný a to mimo moje pozemky na pozemku, který je katastrem vedený jako silnice polní komunikaci, která díky nim nebyla průjezdná. 
Osobu, která prováděla toto kácení jsem osobně z pozemků několikrát vykázal, jelikož jsem zjistil, že si tato osoba zřejmě sprejem označila stromy i na mém pozemku s úmyslem je pokácet. 
Od té doby už se tam nikdo neukázal a díky mé reakci se s kácením vzrostlých stromů přestalo. 
Jen pro doplnění bych chtěl poukázat na skutečnost, že tato osoba mi říkala, že provádí údržbu cesty, kterou si tam jezdí pro dřevo a také na fakt, že všechny tyto stromy byly narušené železem (dráty, hřeby, řetěz) s největší pravděpodobností  v minulosti sloužily jako plot, který vzrostl kolem této cesty. 

Letadlo na D10 u Bakova nad Jizerou - František Vágner

Bohužel ve stromech železo zetlelo a stromy se lámaly, některé zůstaly a na nich je vidět deformace.
Všechny jsou nebezpečné a mohou se kdykoli zlomit a na někoho spadnout. 
(Fotografie zbylých pařezů dokazují destrukci uvnitř stromu. Je možné demonstrovat i na těch, co ještě stojí.)

Letadlo na D10 u Bakova nad Jizerou - kácení stromů
Letadlo na D10 u Bakova nad Jizerou - kácení stromů
stromy poškozené vrostlým pletivem

ODPAD I EXKREMENTY


Pozemek byl po koupi před 6 měsíci mnou prozkoumán a zjistil jsem velké množství znečištění a odpadu z domácností staveb a řidičů kamionů, pneumatiky a další automobilový odpad a jeden autovrak. 
Tyto věci nikdo neřešil a tak jsem vše musel na vlastní náklady odstranit. 
Dále na pozemku evidentně někdo prováděl prořízku, jelikož jsem našel na stromech dalšího svého vedlejšího pozemku, který je katastrálně vedený jako lesní pozemek sprejem označené stromy, které zřejmě někdo označil z důvodu budoucího kácení
Proto jsem se rozhodl svůj pozemek zabezpečit a oplotit, abych ho ochránil. 
Na většině pozemků jsem provedl vyčištění od exkrementů, odpadu z dopravního provozu, domácností osob, které na pozemek dlouhá léta vyváží svůj soukromí odpad a náletů keřů a dřevin v malém rozsahu. 
Pozemek vedený jako orná půda jsem zarovnal zeminou tak, aby na něm mohl následovně provádět činnosti, ke které je katastrálním úřadem a územním plánem určen.

Letadlo na D10 u Bakova nad Jizerou - pozemky okolo
pozemky pod letadlem ohraničené modrou čarou, kterých se týká úprava, zdroj: cuzk.cz

Léta nikdo nic neřešil

Spíše mne překvapuje, že nikdo z těch co teď o situaci mluví nikdy neřešil, proč si děti v okolí odpočívadla hrají v odpadcích a proč musejí svačit mezi exkrementy parkujících řidičů kamionů a osobních vozů….proč nikdo nikdy neřešil to, že i přes zákaz vjezdu na lesní cestu od Bakova nad Jizerou vozí občané odpad na tento pozemek a vytváří tam černé skládky.
Proč nikdy nepřijel někdo uklidit odpadky, co do lesa denně odhazují parkující. 
A je spousta dalších otazníků…například proč někomu vadí to, že odpočívadlo konečně po mnoha letech začíná vypadat jako odpočívadlo a ne jako nechutné a nevonící místo, na kterém je lepší nezastavovat a radši ho jen projet…?! 
Protože tak to na odpočívadle posledních pár let bylo…nemluvě o hororovém výjevu v nočních hodinách, kdy na odpočívadle ani nesvítila žádná lampa…

Nejsem si vědom pochybení

Nejsem si vědom toho, že bych provedl něco špatného, jelikož jsem přesvědčen, že se chovám k nemovitostem  jako správný hospodář a užívám je v souladu s jejich určením, které je dáno úřady, územním plánem a katastrálním úřadem.
A jsem přesvědčen, že teď bude místo přínosem, jak pro občany, kteří projíždí kolem po cyklostezce, tak i pro děti, které s rodiči kolem odpočívadla prochází na víkendové procházky. 
Naopak si myslím, že současné rozdělení komerční části odpočívadla od odpočinkové přírodní rezervace bude přínosem v celé lokalitě, a ochrání jak faunu a floru okolí, tak občany a návštěvníky odpočívadla. 
Proto jsem opravil i dřevěné prvky posezení, které sloužilo a teď zase opět slouží k odpočinku kolemjdoucích a snažím se i aktuálně zajistit, aby v lokalitě neparkovaly vozy turistů mezi stromy a keři okraje lesa a tím nedocházelo k devastaci lesních pozemků.

Chci, aby toto místo bylo už jen lepším a bezpečnějším...a udělám maximum pro to, aby v tomto případě byla příroda šetrně propojena s odpočinkovou a turistickou částí a nedocházelo k alibistickému narušování lokality nevychovaným přístupem některých jedinců.
Udělám maximum pro to, aby se toto místo stalo pro všechny příjemným a aby všichni návštěvníci respektovali přírodu a aby Vrch Baba ze strany odpočívadla, byl zase důstojným místem, kde se dá během procházky sednout, odpočinout, relaxovat a zase pokračovat dál.
Pokud ovšem v očích úřadů konám něco, co je špatné, tak jsem ochoten přijmout následky, které z tohoto plynou a určitě se nebudu před nikým schovávat. 
Naopak jsem přístupen jakékoli organizaci, nebo jakémukoli úřadu, který by mne chtěl kontaktovat okamžitě vyjít vstříc a domluvit si setkání, na kterém zodpovím všechny dotazy.

———————————————————————————————————————————————————————————-  

Děkuji za naši redakci za Vaše obsáhlé vyjádření a doufám, že zvítězí zdravý rozum.

Letadlo na D10 u Bakova nad Jizerou rekonstrukce 2020

2 Komentářů

  • V Čechách prostě platí – dobrý skutek bude po zásluze potrestán.

  • Velmi výstižně řečeno: „Proč nikdy nepřijel někdo uklidit odpadky, co do lesa denně odhazují parkující.“
    Protože to jsou ti všichni pochybní pseudoochránci prirody… Držím palce pane Vágner.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This