Miliarda pro Mladou Boleslav a okolí. Jak je to s evropskou podporou?

 Miliarda pro Mladou Boleslav a okolí. Jak je to s evropskou podporou?

V minulém programovém období město z evropských prostředků spolufinancovalo mimo jiné lávku přes Jizeru na Krásné louce. Další projekty se nyní připravují v rámci ITI.

Zkratku ITI už jste možná někde zahlédli. Znamená Integrované teritoriální investice a Mladoboleslavsku přináší výraznou finanční pomoc, konkrétně přes jednu miliardu korun do roku 2027. Jak přesně tato evropská podpora funguje? Redakce webu MladáBoleslav.cz přináší odpovědi na několik základních otázek, které by vás mohly zajímat.

Co je to ITI?

Jedná se o Integrované teritoriální investice a zjednodušeně řečeno jde o podporu projektů financemi z Evropské unie. V Česku je třináct takto podporovaných území a Mladoboleslavsko je jedním z nich. Dalšími oblastmi jsou Praha, Brno, Ostrava nebo Plzeň.

Jak velká je Mladoboleslavská aglomerace?

Vymezení vzniklo na základě jednotné metriky Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Do vymezeného území Mladoboleslavské aglomerace patří 63 obcí. Mapu a konkrétní seznam si můžete prohlédnout ZDE.

Jaké oblasti jsou podporované?

Podporu mohou získat dopravní projekty, veřejná prostranství, školství, sociální oblast, památky, knihovny, muzea, podporovaný je také cestovní ruch. Žadateli jsou jednotlivá města či obce, spolky, příspěvkové nebo neziskové organizace. Dotace z Evropské unie u jednotlivých projektů tvoří 70 procent uznatelných nákladů.

Kolik financí takto Mladá Boleslav a okolí získají?

V součtu se jedná o částku přesahující 1,2 miliardy korun. Finanční prostředky jsou rozdělené do jednotlivých Operačních programů. Největší, z něhož Mladoboleslavská aglomerace čerpá, je Integrovaný regionální operační program (IROP – 839 milionů korun). Dále jde o Operační program životní prostředí (OPŽP – 236 milionů korun), Operační program Doprava (OPD – 92 milionů korun) a Operační program Zaměstnanost+ (47 milionů korun).

Jaké konkrétní projekty budou takto financované?

Některé z nich už jsou v pokročilé fázi a redakce MladáBoleslav.cz vám je přiblíží v dalších článcích v nadcházejících týdnech.

Slovo prvního náměstka primátora města Mladá Boleslav Jiřího Boušky

Vyjednávání o tom, zda budeme součástí ITI, trvalo více než dva roky. To, že jsme uspěli, považuji za mimořádně důležitou věc pro náš region. Je nutné si uvědomit, že po boku velkých krajských měst je Mladá Boleslav jediným okresním městem, které má tuto podporu. Umožňuje nám to pokračovat v rozvoji a investicích napříč vymezeným územím. Se zástupci jednotlivých obcí jsme byli opakovaně v kontaktu a řešili s nimi možnosti využití těchto prostředků. Nyní už máme dlouhý seznam projektů, které by měly být takto podpořené. Chtěl bych poděkovat kolegům, kteří každodenně na jednotlivých projektech pracují.“


Článek vznikl na základě podpory Operačního programu Technická pomoc v rámci projektu Řízení ITI Mladá Boleslav, reg. č. CZ.07.02.01/00/22_003/0000006

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This