Mladá Boleslav a M. Hradiště budou společně soutěžit provozovatele sdílených kol

 Mladá Boleslav a M. Hradiště budou společně soutěžit provozovatele sdílených kol

Foto: mladaboleslav.cz

Mladá Boleslav a Mnichovo Hradiště letos poprvé vyhlásí soutěž na provozovatele služby sdílených kol společně. V obou městech ji nyní zajišťuje společnost Nextbike. Ze soutěže má vzejít provozovatel na období od léta zřejmě na další tři roky. Od společného tendru si radnice slibují zejména lepší podmínky, řekli mluvčí Mladé Boleslavi Šárka Charousková a za Mnichovo Hradiště Martin Weiss.

Reklama

V Mladé Boleslavi vyžívají lidé sdílená kola od roku 2019. Prvním provozovatelem byla společnost Rekola, od května 2020 Nextbike. „O službu je stále větší zájem, od jara do podzimu bývá přes 20.000 výpůjček měsíčně, rekordní bylo loni září, kdy to bylo téměř 27.000, a jako jedno z mála měst necháváme sdílená kola v provozu i přes zimu, kdy sice nepadají rekordy, ale kola jsou využívaná,“ řekla Charousková. Stanice pro kola jsou také v nedalekých Kosmonosech a Řepově. Mladá Boleslav má sdílená kola vysoutěžená na období 2021 až 2024, smlouva je do května. „Loni bylo na provoz kol v rozpočtu 2,7 milionu korun, stále platí, že prvních 15 minut mají lidé zdarma,“ doplnila Charousková.

V Mnichově Hradišti za sebou mají tři sezony provozu sdílených kol, lidé je mohou využívat od března do listopadu. „První dva roky byl trend půjčování poměrně setrvalý, loňský rok byl o něco slabší, výpůjček bylo necelých 6300, zatímco v roce 2022 téměř 7500, narostl ale počet aktivních uživatelů,“ řekl Weiss. Loni podle něj město za provoz kol zaplatilo 447.700 korun, letos by to mělo být přes 490.000 korun. Je ale možnost smlouvu k 15. června ukončit a potom uzavřít novou na základě společného tendru s Mladou Boleslaví, doplnil Weiss.

V Mladé Boleslavi je k dispozici 230 kol, z toho 30 elektrokol, v Mnichově Hradišti 43 kol. Na provoz přispívá také Nadační fond Škoda Auto.

V regionu jsou sdílená kola Nextbike také v Kladně, Říčanech, na Berounsku a v Benešově.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This