Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z městské včelnice

 Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z městské včelnice

Foto: mb-net.cz / Jan Šedina

Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z medu z městské včelnice. Loňský výnos medu byl dosud největší a činil poprvé od založení včelnice téměř 100 kilogramů. O šest včelstev v zahradě komunitního centra Klementinka se starají členové včelařského kroužku, dnes zahajují jeho pátou sezonu. Stejně jako med i medovinu využije město k propagačním účelům, řekl Martin Weiss, který kroužek vede.

Reklama

První tři úly jsou v zahradě komunitního centra od roku 2020, sklízet začali včelaři o rok později. S výrobou medoviny loni začali díky vysokému výnosu. „Od podzimu máme založeno 30 litrů. Orientační měření ukazuje, že medovina úspěšně vykvasila. Nyní ji čeká půl roku zrání. Finální výrobek okořeněný skořicí, hřebíčkem a badyánem ochutnáme na závěr letošní sezony na podzim,“ řekl Weiss.

Letos mají organizátoři kroužku v plánu začít s chovem včelích matek, znovu připravovat medovinu a renovovat úly. Kroužkem projde každoročně deset až 20 zájemců. „Někteří si na kroužku včelaření nejprve vyzkoušeli, pak se odhodlali k pořízení vlastních včel, následně chodili na kroužek už pouze kvůli vybraným tématům, jako je třeba léčení a boj proti varroáze, a později už včelařili zcela samostatně,“ řekl Weiss.

Podle mluvčí města Šárky Charouskové je městská včelnice přínosem z vícero důvodů. „Podporuje komunitní aktivity v Klementince, je to jedna z těch volnočasových aktivit, která je skutečně od počátku mezigenerační. Benefitem je i originální propagační předmět, který díky tomu vznikne a který všichni partneři oceňují,“ řekla Charousková.

Mladá Boleslav si už několik let vyrábí také vlastní víno, Boleslavské cuvée. Městská vinice vznikla nad Ptáckou ulicí v roce 2014.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This