Mladá Boleslav chce snížit počet holubů, bude mít městský holubník

 Mladá Boleslav chce snížit počet holubů, bude mít městský holubník

Foto: Ilustrační

Mladá Boleslav chce snížit počet holubů ve městě prostřednictvím městského holubníku, který letos plánuje vybudovat. Ve městě je přes 1000 holubů, nejpočetnější hejno čítající zhruba 250 ptáků je kolem gymnázií a městského divadla. Přesné umístění holubníku pomohou určit také data z nedávného dronového průzkumu. Odhadované náklady na první městský holubník jsou stovky tisíc korun, záležet bude na typu, řekl městský radní Robin Povšík.

Reklama

Vybudování prvního městského holubníku plánujeme v prvním pololetí letošního roku. Jeho přesné umístění a parametry se momentálně připravují,“ řekl Povšík. Může jít podle něj například o vestavbu v půdním prostoru nebo o nový objekt na rovné střeše.

Tři nejpočetnější hejna ve městě mají přes 600 jedinců, uvedl Povšík. Kolem 200 holubů je ve starém městě, kde se koncentrují kolem hradu, a zhruba 160 u Bondy centra a autobusového nádraží.

Holubník podle Povšíka nabízí humánní způsob regulace. „Holubi se do něj stahují, protože tam mají bezpečné prostředí včetně zdroje vody a potravy. Druhým efektem je, že dochází k možnosti regulace nové holubí populace. Holubí samička ročně vyvede až deset mláďat. V holubnících se po čase nahrazují vajíčka atrapami, čímž dochází k omezení nové populace,“ uvedl. Město se podle něj inspirovalo převážně zkušenostmi ze zahraniční, kde se díky holubníkům daří snižovat populace holubů až o 50 procent.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This