Mladá Boleslav má čtyři nové autobusy na bioCNG. Do roku 2027 jich bude 17
V Mladé Boleslavi dnes uvedli do provozu čtyři nové autobusy značky Iveco poháněné palivem vyrobeným v místní bioplynové stanici, tzv. bioCNG. Začala tím postupná větší obnova vozového parku dopravního podniku, do roku 2027 přibude 17 nových autobusů. Náklady na jeden autobus jsou 6,75 milionu korun, přes 4,7 milionu korun pokryje magistrát z evroské dotace z programu Integrovaných teritoriálních investic (ITI). Letos do pololetí přibudou ještě další čtyři autobusy, řekl dnes novinářům primátor Raduan Nwelati.
„Mě velmi těší, že to jsou autobusy, které budou využívat plyn, který si tady vyrábíme v Mladé Boleslavi, to znamená, že MHD v Mladé Boleslavi s nadsázkou jezdí na kuchyňský odpad obyvatelů města,“ řekl Nwelati. V příštích třech letech mají být vždy do poloviny roku dodány tři další nové autobusy.
Pořizovací náklady jsou podle primátorova náměstka Jiřího Boušky výrazně nižší než u vodíkových nebo elektrických autobusů. Magistrát tak mohl díky nedávno zprovozněné bioplynové stanici pořídit dvakrát víc autobusů, než kdyby šlo o vozy s jiným pohonem. Na pohon autobusů padne zhruba 40 procent plynu vyrobeného v bioplynové stanici, zbytek se dodává do sítě.
Dopravní podnik Mladá Boleslav, který vlastní město, má nyní 34 autobusů, z toho 25 je poháněno CNG. S postupnou obměnou se bude jejich počet zvyšovat, dopravní podnik chce mít ale jako rezervu i několik autobusů na naftu.
Zdroj: ČTK