Mladoboleslavská Klementinka zprovoznila finskou kotu

 Mladoboleslavská Klementinka zprovoznila finskou kotu

Finská kota v zahradě komunitního centra Klementinka. Foto: Facebook – Komunitní centrum Klementinka

V Mladé Boleslavi na zahradě komunitního centra Klementinka zprovoznili takzvanou finskou kotu. Dřevěnou stavbu za více než 450 000 korun s centrálním ohništěm pořídil do centra na jaře magistrát, který komunitní centrum spravuje. Bude sloužit klientům centra, kterými jsou zejména senioři, ale také veřejnosti. Kota se dá využívat například k celoročnímu setkávání, grilování a pro společenské akce.

Reklama – Rezidence Celno, Mladá Boleslav

„Finská kota bude využívána na akce Klementinky, ale bude si ji moci také pronajmout kdokoliv například na rodinné posezení, firemní večírek, stejně jako pronajímáme centrum,“ řekla koordinátorka centra Hana Kružíková. V kotě je lednice, kávovar a pípa, nad ohništěm se dá celoročně grilovat.

Foto: Zdeněk Kolín

Komunitní centrum s tělocvičnou a společenskou místností si lidé pronajímají na jednorázové i pravidelné aktivity, například na cvičení jógy, terapie, vernisáže, v létě zejména na rodinné oslavy. Jeho součástí je zahrada o výměře 1700 metrů čtverečných s altánem, knihovnou a sportovním náčiním. Pravidelné akce v komunitním centru navštěvuje týdně zhruba 250 lidí. „Jde o široké spektrum obyvatel Boleslavi a blízkého okolí, od dětí, které navštěvují dramatický nebo sportovní kroužek, přes seniory, kteří k nám chodí za pohybovými aktivitami a společným setkáváním,“ doplnila Kružíková. Od června je v provozu také kino Klementinka.

Dřevostavby s centrálním ohništěm v minulosti využívali pro zvládnutí života ve velmi nízkých teplotách například Inuiti. Dnešní grilovací koty si zachovaly prvek sdíleného ohně.

Finská kota byla včera v Klementince veřejnosti představena spolu s novou květnou loukou v rámci zahradní slavnosti Vítání léta, kterou si centrum připomíná pět let od otevření zrekonstruované zahrady.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Share This