Mladoboleslavský Templ představuje Salonem textilního umění i krajky a tapiserie
Mladoboleslavská galerie Templ otevřel čtvrteční vernisáží Salon textilního umění, představuje na něm díla deseti českých textilních výtvarníků. Návštěvníci uvidí zhruba 50 prací vytvořených tradičními textilními technikami, například tapiserie, krajky nebo gobelíny. K vidění je i krosenka, nejstarší textilní technika na světě. Výstava potrvá do 1. dubna, řekla ředitelka galerie Alena Nastoupilová.
„Jsou to naše díla z posledních dvou až tří let, lidé uvidí veškeré textilní techniky, třeba tkanou tapiserii, paličkovanou i šitou krajku. Na výstavě budou zastoupeny šperky, oděvy, textilní reliéfy, tisky na textil a ruční malba. Předtkalcovské techniky představí technika zvaná krosenka, která se našla ve vykopávkách na všech kontinentech, oděvy z ní měli i staří Egypťané,“ řekla jedna z autorek a předsedkyně Spolku textilních výtvarníků Ludmila Kaprasová.
Textilní výtvarnictví nyní stojí podle Kaprasové i kvůli náročnosti oboru na okraji zájmu, přesto jde o techniky, které mají využití například v restaurátorství. Zlatý věk českého textilního výtvarnictví byl podle ní od 60. let do konce minulého století. „Byli jsme na špičce, dnes už je nás jen 12, textil se za poslední dobu více otočil do módy, ale věřím, že přijde obroda,“ doplnila Kaprasová.
Sdružení textilních výtvarníků vzniklo v roce 1990, tvoří ho absolventi pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, kteří prošli ateliérem textilního umění. Pravidelně vystavují v zahraničí i po celém Česku, v Mladé Boleslavi se představí počtvrté. Jednou z výtvarnic sdružení je i mladoboleslavská rodačka Marie Tomášová.
Zdroj: ČTK