Na vrchu Chlum byl odhalen obnovený památník u Masarykovy Lípy

 Na vrchu Chlum byl odhalen obnovený památník u Masarykovy Lípy

Obnovený památník u Masarykovy lípy. Foto: mladaboleslav.cz

Na vrchu Chlum na Mladoboleslavsku byl ve středu slavnostně odhalen obnovený památník u Masarykovy lípy. Desetimetrová lípa s pamětní deskou z roku 1935 stojí v poli u Holých Vrchů. Obec nechala zanedbané místo oplotit a zkultivovat. Ve středu se na něm konal pietní akt u příležitosti 85. výročí smrti prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, řekl za Holé Vrchy Patrik Šimůnek.

Reklama

Lípu na počest prvního prezidenta vysadili místní lidé v dubnu 1935. Umístili k ní pak i pamětní desku. „Spolu se zvonem z místní kapličky ji museli v březnu 1939 zakopat, aby ji zachránili před německou armádou,“ řekl Šimůnek. Po válce zase vrátili desku k lípě.

Pietní akt u příležitosti 85. výročí smrti prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Zdroj: Patrik Šimůnek

„Lípa stála na mezi a s kolektivizací a rozoráváním mezí se najednou ocitla uprostřed pole, kde byla pro JZD nepohodlná a hrozilo, že bude muset jít dolů,“ popsal další osud stromu Šimůnek. Díky iniciativě místních ale strom přežil až do 80. let, kdy do něj udeřil blesk. Ze zničeného stromu však vyrašil podle Šimůnka nový, který dnes má zhruba deset metrů.

Masarykova lípa před obnovou. Zdroj: Patrik Šimůnek
Foto: mladaboleslav.cz
Zdroj: Patrik Šimůnek

Hlavní iniciátor revitalizace tohoto památného místa byl pan Ladislav Kubín. Obec nechala zchátralé a zarostlé místo vyčistit a okolí stromu vysypat kůrou. Obnovu Masarykovy lípy podpořil v řádech desítek tisíc korun nadační fond Škoda Auto.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Share This