O rozšíření průmyslové zóny Vazačka v Bělé pod Bezdězem rozhodnou lidé v referendu

 O rozšíření průmyslové zóny Vazačka v Bělé pod Bezdězem rozhodnou lidé v referendu

Průmyslová zóna Vazačka v Bělé pod Bezdězem / Foto: mladaboleslav.cz

Lidé v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku budou tento týden v referendu rozhodovat o tom, zda má město do října 2026 prodat téměř 14 hektarů obecních pozemků v části Vrchbělá, a rozšířit tak průmyslovou zónu Vazačka. Zájem o pozemky projevily tři společnosti. Město by mohlo prodejem získat zhruba 160 milionů korun, řekl místostarosta Dušan Hýbner.

Reklama

Na veřejném setkání 5. června se lidem představí zájemci se svými záměry, dva z nich jsou místní firmy, třetím je developerská společnost Panattoni. „Zazní i stanovisko města ohledně ekonomiky města, zhodnotíme tam ve spolupráci s odbory města veškeré výhody a nevýhody z našeho pohledu a necháme to čistě na lidech,“ řekl Hýbner. Rozšíření průmyslového areálu by podle něj v budoucnu mohlo přispět k rozšíření města a přinést například lepší zdravotní péči, zvýšení počtu obchodů nebo větší příjmy místním podnikatelům. „Samozřejmě jsou i nevýhody, můžou přijít agenturní zaměstnanci, větší kriminalita,“ doplnil Hýbner. Základní parametry, například počet zaměstnanců a přesné činnosti, by podle Hýbnera vymezila plánovací smlouva.

Jedná se o pozemek, který leží v katastrálním území Vrchbělá a v katastru nemovitostí je veden jako orná půda.
Foto: mladaboleslav.cz

Průmyslový areál Vazačka leží severozápadně od města v těsném sousedství silnice I/38. Město ho získalo v roce 2007 bezplatným převodem od státu, původně ho využívala armáda. „Je to poslední lokalita, kde by se průmysl podle územního plánu mohl rozvíjet,“ řekl Hýbner. Pokud lidé v referendu záměr prodeje odmítnou, mohlo by o něm podle něj rozhodovat znovu až nové vedení města, které vzejde z dalších komunálních voleb. Pokud k referendu nepřijde dost lidí, přejde rozhodnutí na zastupitele.

Hýbner předpokládá, že za prodej pozemků by město mohlo dostat kolem 160 milionů korun, což představuje zhruba jeho roční rozpočet. Využilo by je například na rekonstrukci koupaliště, opravu střechy základní školy nebo další investice.

Lidé budou v referendu 7. a 8. června odpovídat na otázku: „Souhlasíte, aby město Bělá pod Bezdězem zrealizovalo v termínu do 31. 10. 2026 prodej pozemků p.č. 56/1 v k.ú. Vrchbělá za účelem rozvoje průmyslového areálu Vazačka?“

Zdroj: ČTK

Reklama

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This