Ochránci přírody objevili v tůni na Mladoboleslavsku vzácného korýše

 Ochránci přírody objevili v tůni na Mladoboleslavsku vzácného korýše

Foto: ČSOP Klenice

Ochránci přírody objevili v tůni nedaleko Vrchbělé na Mladoboleslavsku vzácný druh korýše listonoha letního. V Česku patří mezi kriticky ohrožené druhy. Listonoha v oblasti Vrchbělé naposledy zaznamenali před 15 lety. Vyskytuje se jen na několika místech v Česku, obvykle v bývalých vojenských újezdech, uvedla za Český svaz ochránců přírody Klenice Milada Vrbová.

Reklama

Je to velmi čerstvé, listonoha jsme našli v neděli při kontrole tůní v jediné tůni, která nevysychá, a je proto mimořádně důležitá pro zvířata. Zvláštní je, že se objevil ještě na konci října, obvyklý vývoj je do konce srpna až září,“ řekla Vrbová. Nález pod ní svědčí o mimořádně cenném území, které nebylo zasažené například používáním chemických látek. Při budování nových tůni v září objevili ještě další druh korýše, a to žábronožku.

Foto: ČSOP Klenice

Listonoh žije v takzvaných periodických tůních a jeho vajíčka jsou schopna přežít až 20 let na suchu. Listonoh letní dorůstá do velikosti přes deset centimetrů. Na první pohled působí velmi starobyle, připomíná trilobita. Tělo korýše obsahuje zhruba sto nohou, zadní část tvoří ocas zakončený dvěma štěty. Listonohové si živí převážně řasami, organickým materiálem ze dna kaluží a tůní a malými bezobratlými živočichy.

Foto: ČSOP Klenice

Vrchbělá je část Bělé pod Bezdězem, v minulosti byla vojenským újezdem, což je podle Vrbové typické území, kde se listonohovi daří. Loni tam ochránci přírody objevili také kriticky ohrožený druh orchideje, tořič včelonosný.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This