Omezení pohybu osob: Formuláře pro opuštění okresu a další informace

 Omezení pohybu osob: Formuláře pro opuštění okresu a další informace

Foto: ilustrační

Od pondělí 1. března se po dobu tří týdnů na základě usnesení vlády zásadně omezuje pohyb osob. Hranice okresů lze od 1. března překročit kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. Vycházky, běh a další sportovní aktivity jsou do 21. března možné jen na území obce, v níž dotyčný žije. V celé republice začaly platit i další restrikce, zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb.

Přísnější jsou také podmínky zakrývání úst a nosu, v obchodě či MHD je nově povinný respirátor, v obci aspoň rouška. Dodržování opatření bude kontrolovat podle policie v příštích týdnech přes 30 000 lidí.

Formuláře pro cesty mimo okres

V hranicích okresu není potřeba žádný doklad pro cesty do zaměstnání, na nákup, k lékaři nebo na úřad.

Při cestě do práce mimo okres bydliště se lidé prokazují potvrzením zaměstnavatele, případně pracovní smlouvou nebo zaměstnaneckým průkazem, pakliže je z nich jasné, že pracovník potřebuje cestovat do jiného okresu. Pro cestu k lékaři nebo na úřad mimo okres je potřeba formulář nebo čestné prohlášení s místem, časem a cílem cesty.

V případě, že budete muset uskutečnit cestu mezi okresy, můžete využít některý z formulářů dostupných ZDE. V odkazu najdete také další informace o pohybu mezi okresy.

Policisté kontrolují řidiče i cestující z vlaků a autobusů, jestli dodržují nová protiepidemická opatření omezující volný pohyb mezi okresy. V prvních dnech byli policisté shovívaví, protože řada lidí si během víkendu nemohla z objektivních důvodů vyřídit potřebná potvrzení.

Od poloviny týdne už ale policie nemá být tak tolerantní. Za porušení nařízení může policista na místě uložit pokutu maximálně 10.000 korun, ve správním řízení hrozí podle krizového zákona sankce až 20.000 korun.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This