Počet trestných činů v Mladé Boleslavi je letos zatím podobný jako loni

 Počet trestných činů v Mladé Boleslavi je letos zatím podobný jako loni

Foto: Ilustrační / Městská policie MB

V Mladé Boleslavi se letos do října stalo 1099 trestných činů, podobně jako loni, dominuje majetková kriminalita. Policii se podařilo objasnit přes polovinu z nich. Cizinci tvoří zhruba pětinu ze všech stíhaných. Ve městě, kde žije zhruba 48.000 lidí, z toho přes 13.000 cizinců 23 národností, se podle zjištění dotazníku magistrátu 63 procent lidí necítí bezpečně. Míra kriminality odpovídá situaci v dalších průmyslových městech, řekli dnes novinářům zástupci policie a vedení města.

Reklama

Máme velkou disproporci mezi reálnou bezpečnostní situací, jak nám ukazují naše statistická čísla, a tím, jak se zde občané někdy cítí,“ řekl ředitel územního odboru mladoboleslavské policie Marek Jirouš. Od ledna do října eviduje policie 1099 trestných činů, loni za stejnou dobu to bylo o tři případy méně. „Naprosto dominuje majetková kriminalita, letos evidujeme 589 majetkových trestných činů, je to mírný nárůst zhruba o 20 případů,“ řekl Jirouš. Počet krádeží a vloupání vzrostl o 40 na 142. Policie podle Jirouše například nedávno zaznamenala sérii vloupání do provozoven. Před dvěma týdny zadržela recidivistu, který má na svědomí 41 případů, z toho 31 v Mladé Boleslavi. Do vazby dostali policisté i tři další pachatele. „Doufáme, že tato trestná činnost nyní ustane,“ doplnil. Nejproblematičtější je podle něj oblast kolem Kauflandu a velkých nákupních center.

Násilných trestných činů za prvních deset měsíců roku zaznamenala policie 96, není mezi nimi vražda nebo pokus vraždy, které byly loni tři. Mezi násilnými činy je 17 případů úmyslného ublížení na zdraví a 21 případů nebezpečného vyhrožování. „Co nás trápí a vytkli jsme si jako prioritu číslo jedna, je drogová kriminalita,“ řekl Jirouš. Policie podle něj letos eviduje 71 pachatelů, zejména dealerů nebo lidí, kteří drogy vyráběli. Podobně jako v dalších regionech narůstá v Mladé Boleslavi počet trestných činů v kyberprostoru, zatímco před deseti lety šlo o 31 případů, letos je jich už 187.

Míra kriminality páchaná cizinci podle Jirouše odpovídá tomu, že ve městě žije nejvíce cizinců v regionu. „Loni jsme obvinili 210 cizinců, kteří spáchali trestný čin, což je 22 procent z celkového podílu stíhaných osob,“ řekl. Pachatelé s ukrajinskou národností spáchali 83 trestných činů, Slováci 81. Ukrajinci se nejčastěji dopouštějí ohrožení pod vlivem návykové látky, dopravních nehod a maření výkonu úředního rozhodnutí. „Není to tak, že bychom tady měli nějaké cizojazyčné gangy,“ doplnil Jirouš.

Městská policie v Mladé Boleslavi má 52 strážníků. Podle ředitele městské policie Tomáše Kypty je to podstav, který se ale nedá řešit. Ve městě proto působí také 22 asistentů prevence kriminality a čtyři stálí asistenti bezpečného města. Efektivní spolupráci mezi státní a městskou policií podle něj pomáhá také poradní sbor primátora pro pořádek a bezpečnost zřízený před třemi lety, který se schází každé dva týdny.

Město před čtyřmi lety spustilo projekt Cesta z ulice, který pomáhá lidem bez domova vrátit se do místa jejich bydliště nebo nově také do místa jejich nového zaměstnání. Město zajišťuje nové náhradní doklady a náklady na dopravu. Dosud se tak podařilo pomoci 103 lidem, zhruba dvě třetiny byli cizinci, nejvíce z Bulharska, Rumunska, Slovenska, Polska nebo Ukrajiny. Zpět do Boleslavi se vrátilo osm lidí. „Některé osoby, které se vrátily třeba po půl roce, už tady pracují,“ řekl vedoucí odboru bezpečnosti a prevence kriminality magistrátu Vladislav Král. Ve městě je aktuálně 95 lidí bez domova.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This