Policie radí jak trávit letošní Velikonoce

 Policie radí jak trávit letošní Velikonoce

Foto: pixabay.com / suju

Vyjádření policie k Velikonocům v době nouzového stavu a omezení volného pohybu osob:

Letošní Velikonoce budou bezpochyby jiné, svým způsobem mimořádné a doufejme i mimořádně klidné.
Největší církevní svátky se totiž nebudou oslavovat veřejně v kostelech a při kolektivních koledách, ale vlivem situace kolem virové nákazy COVID-19 se přesunou do domácího prostředí.

Mše online:

Věřící se svých mší zúčastní prostřednictvím internetu, kdy řada farností přistupuje k online přenosům z kostelů pomocí webových kamer.

Alternativní způsoby trávení Velikonoc:

Ale co koledníci? Snaha všech občanů zamezovat šíření nákazy a usnesení vlády v tomto ohledu hovoří jasně. Koledovat ve skupinách a partičkách, jak je v naší zemi tradičním zvykem, letos prostě nepůjde.
Pro některé nadšené koledníky může být útěchou ta skutečnost, že je rok 2020 rokem přestupným, takže v mnohých regionech by chodily koledovat ženy.
Těm, kteří nejsou vyznavači výše uvedeného tvrzení, přijdou určitě vhod alternativní způsoby trávení Velikonoc, které můžeme odkoukat od našich sousedů.
Například v Německu a v Rakousku koledníci s pomlázkou nechodí.
Děti, ale i dospělí, hledají poschovávaná vajíčka, zdobená perníková srdce či láhve dobrého moku v domě nebo na zahradách. Přehazují vejce přes střechu nebo hrají různé hry, kdy se spoluhráči navzájem snaží nakřápnout vajíčko soupeře.
Inspirací na nejrůznější velikonoční zvyky a hry v kruhu rodinném na internetových portálech najdeme celou řadu.
Všech svých tradičních domácích zvyků se však vzdávat nemusíme. Přípravy na Velikonoce, výroba kraslic, barvení vajíček, pečení beránků, mazanců, příprava tradičních pokrmů, pletení pomlázek či výzdoba domovů a mnohé další zvyky zůstávají a určitě i velmi zabaví děti.

Vyjíždění na chaty a chalupy:

V našem prostředí jsou pro Velikonoce typické i odjezdy na chaty a chalupy.
Zákaz vycházení v Čechách nařízen sice není, ale pokud nutně nemusíme vyjíždět, nejezděme.
Cestou obvykle tankujeme pohonné hmoty, nakupujeme, občerstvujeme se. Tím přicházíme do kontaktu s dalšími lidmi.
Pokud se k takovému cestování přesto rozhodneme, měli bychom dodržovat veškerá hygienická pravidla a eliminovat kontakt s dalšími lidmi, tudíž se nestýkat s nikým v místě svého rekreačního objektu, nevycházet ze svého pozemku a nenavštěvovat se s tamními obyvateli.

plk. Zuzana Pidrmanová
vedoucí oddělení prevence

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This