Projekt Cesta z ulice pomohl letos v Mladé Boleslavi už dvěma lidem

 Projekt Cesta z ulice pomohl letos v Mladé Boleslavi už dvěma lidem

V rámci projektu Cesta z ulice, se v novém roce podařilo pomoci dalším dvěma lidem, kteří nedobrovolně žili v mladoboleslavských ulicích. První z nich, občan slovenské národnosti, odjel zpět do rovné vlasti hned 4. ledna, druhý odcestoval v neděli.

V prvním případě se jednalo o muže, který do Boleslavi přijel ze slovenského Ružomberoku za prací už v roce 2020. Přes pracovní agentury byl zaměstnán na různých místech až do loňského jara, kdy však o práci přišel. Snažil se vydělávat si na různých brigádách, sezónních pracích a protloukal se, jak se dalo. Dařilo se mu vydělat si i na ubytování.

Na podzim byl však okraden a přišel mimo jiné i o veškeré osobní doklady. Bez těch se mu pochopitelně práce sháněla mnohem obtížněji a když mu došly úspory, skončil na ulici. Vydal se tedy do azylového střediska Naděje, kde se díky tamnímu sociálnímu pracovníkovi dozvěděl o projektu, který pomáhá lidem bez domova s návratem do rodné země a projevil o něj zájem. „Následně se spustilo kolečko příprav, které zahrnovalo mimo zajištění jízdenky na vlak z Mladé Boleslavi do Ružomberoku také prověření osoby v systémech Policie ČR a správního oddělení, zda ten člověk nefiguruje v některém rozpracovaném spisu,“ vysvětlil postup vedoucí odboru bezpečnosti a prevence kriminality Vladislav Král, který za projektem od začátku stojí. Vše dobře dopadlo, a tak se mohl dvaapadesátiletý muž vrátit zpět na Slovensko.

Druhým mužem, kterému stejný projekt pomohl, byl čerstvě propuštěný pacient z psychiatrické léčebny v Kosmonosech, který byl několik měsíců hospitalizován kvůli závislosti na alkoholu. Po propuštění ovšem skončil na ulici a přebýval v parku Výstaviště, kde na něj narazili strážníci městské policie. Od nich se také dozvěděl o možnosti odcestovat z Mladé Boleslavi do místa svého trvalého bydliště.

Začalo tak opět kolečko příprav. Městští strážníci zajistili, že se muž v azylovém středisku Naděje před cestou umyl a převlékl do čistého oblečení, OBPK mezitím zajistil nezbytnou administrativu včetně ověření, zda muž psychiatrickou léčebnu neopustil neoprávněně. Po poledni 10. ledna za asistence městské policie a OBPK odjel muž vlakem domů.

Díky této iniciativě už z Mladé Boleslavi odjelo domů či za prací 42 lidí. Přičemž město také uvedlo, že nikdo z nich se na zdejší ulice již nevrátil.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This