Jaká je situace drobných živnostníků v Mladé Boleslavi

 Jaká je situace drobných živnostníků v Mladé Boleslavi

Naše redakce oslovila dva dlouholeté obchodníky z Mladé Boleslavi, aby jim položila pár otázek týkajících současných podmínek v podnikání v Mladé Boleslavi.

Na otázky odpovídal provozovatel prodejny Víno Hruška, podnikatel ve službách, zejména v pohostinství, člen Okresní hospodářské komory Mladá Boleslav a člen Výboru pro spolupráci Škoda Auto, města a OHK pan Radek Zakonov a majitel Coral Cafe, člen představenstva OHK MB a předseda Výboru pro spolupráci s drobnými podnikateli a živnostníky za magistrát města pan Jan Nejman.

V době před koronavirem se očekávala recese. Jak jste předtím vnímali svoji ekonomickou podnikatelskou situaci?

Zakonov: Zmiňovanou recesi jsem s napětím očekával již od samého začátku roku 2020. Myslím ale, že by živnostníkům i dalším podnikatelským subjektům umožňovala i nadále provozovat živnosti a podnikat, což vyhlášení pandemie mnohdy úplně znemožnilo.

Nejman: Výhled na rok 2020 jsem v maloobchodě předpokládal obdobný jako v uplynulém roce a vzhledem ke specializaci našeho sortimentu káva-čaj v naší prodejně celkem bez obavy z větších výkyvů. 
Za 25 let praxe v obchodě mě jen tak něco z rovnováhy nevyvede. 

Radek Zakonov - Víno Hruška - Mladá Boleslav/mladaboleslav.cz
Radek Zakonov – Víno Hruška

Změnila váš pohled současná situace? Případně jak?

Zakonov: Určitě, alespoň v ohledech mezilidských vztahů a jejich potřeby být součástí běžného normálního života. Hodnoty nejsou jen materiální! 
I když vlastně ani tak moc nezměnil. Svůj pohled na život takový mám. 
Ale člověk si to musí občas připomenout….

Nejman: Celkově přehřátá ekonomika najednou změnila vlivem opatření kolem pandemie koronaviru zcela svůj chod a dochází i ke změnám v hodnotovém chápání lidí
To může být nakonec i velice pozitivní.

Jak ovlivňuje aktuální dění vaše podnikání? Museli jste propouštět?

Zakonov: Díky tomu, že se prodej vína řídí zákonem o potravinách, můžeme víno i nadále prodávat, ale pouze s sebou domů. Konzumace na místě není dovolena
Taktéž jsme museli zrušit hodně akcí na festivalech, degustacích a svatbách či jiných rodinných oslavách.
Nějaký úsporný režim je určitě potřeba. Momentálně nemám zaměstnance, ale chtěl bych přijmout. 
Musím ale počkat, co bude dál.

Nejman: Je to pro mne úplně neznámá situace, stejně jako pro všechny ostatní. 
Jako prodejna potravin jsme sice mohli mít při dodržení stanovených pravidel otevřeno, ale náš sortiment není z těch ,,životně důležitých“ a spolu se současně omezujícím pohybem osob bylo na zváženou, zda plný provoz držet pokud na ulici nikdo není.
Jsme malý podnik a tak k propouštění personálu naštěstí dojít nemuselo. Provozní náklady včetně mezd jsme byli schopni zatím pokrýt z rezerv
Pokud by ovšem měl nouzový stav trvat déle a rezervy dojdou , pak už by další udržení stavu záleželo na nějaké formě pomoci

Jan Nejman - Coral Cafe Mladá Boleslav / mladáboleslav.cz
Jan Nejman – Coral Cafe

Přemýšlíte, co dál? Jak se přizpůsobit, co změnit?

Zakonov: Teď musíme jen čekat, co a kdy vláda uvolní…

Nejman:  Na přemýšlení, co dál je najednou daleko více času a tak se každý, kdo chce s podnikáním pokračovat může rozhodnout, co a jak změnit bez přirozeného každodenního shonu.
K tomu bude ovšem třeba znát anebo alespoň správně odhadnout celou řadu proměnných pravidel, která budou ovlivňovat další vývoj podnikání.
Jednou z možností nové doplňkové formy obchodu je trend současného boomu e-shopů. Ale upřímně musím přiznat, že se mi tento způsob prodeje, jako pokračovateli rodinné tradice kamenného obchodu nelíbí. 
Osobní kontakt se zákazníkem se nahradit prostě nedá ani obchodními centry ani elektronickou virtualitou.

Myslíte, že se časem vaše podnikání vrátí do “starých kolejí”? Jak vidíte budoucnost vašeho podnikání?

Zakonov: To záleží jen na nás osobně. Já tvrdím, že osobní přístup a poctivost zákazníka vždy vrátí zpět.
Víme všichni, že hnacím motorem v Mladé Boleslavi je automotiv
Hodně záleží na tom, aby se největší firmě v regionu dařilo a pak bych vývoj a budoucnost viděl dobře.
Vím, že ŠA vedou schopní lidé, kteří vědí, co je potřeba. S některými spolupracuji i jako člen OHK MB a že dělají spoustu dobrých a efektivních věcí i s magistrátem MB.

Nejman: Souhlasím s názorem, že dopad na život po drastických opatřeních zavedených v boji s pandemií koronaviru bude zcela zásadní a povede k přehodnocení všech hodnot a to nejen těch materiálních, ale určitě i  duchovních, zkrátka jiné lidské vztahy.
V Mladé Boleslavi již léta souvisí chod života ve městě zejména s ,,fabrikou“. Toto soužití s sebou nese jak pozitiva, tak některá negativa.
Pro podnikatelský segment je chod továrny zárukou velké kupní síly, ale na druhou stranu je tím vytvářen až enormní tlak na náklady, zejména na mzdy a nájmy místních …nejen živnostníků.
Nově impulzy k oživení místní ,,makroekonomiky“ navazující na již léta probíhající spolupráci mezi městem a firmou Škoda Auto, můžou přinést i nové zkušenosti z právě nastalého stavu.
Pomoc pro vyrovnání se s touto celosvětovou krizí logicky přijít musí. Bude ovšem záležet kdo, jak a kdy cíleně pomoc poskytne .
Někdy platí : ,,Kdo rychle dává, dvakrát dává.“
Ale záruka dlouhodobé pomoci může mít pro restart daleko větší účinek. Takové to světlo na konci tunelu, nebo alespoň přísvit. 😉
To by ovšem znamenalo zásadní úpravu spíše zákonodárných předpisů… 

Radek Zákonov - Víno Hruška Mladá Boleslav / mladáboleslav.cz
Radek Zakonov – Víno Hruška

Myslíte si, že oproti krizi kolem roku 2008 bude dopad současné situace horší, či lepší? 

Zakonov: Krize 2008 nás jenom lízla, mluvím za sebe. Byl jsem ještě zaměstnanec a měl jsem „své jisté“ každého dvacátého v měsíci.
V současnosti to bude mít větší dopad na všechny.

Nejman: Důsledky krize roku 2008 byly oproti současnému stavu v určité systémové koordinaci řízeny a byly v záloze i plány, jak drastické dopady zmírnit ,,uváženými kroky“ v delším časovém období. 
Ano, krize bolela, ale dala se přečkat bez vážnějších šrámů.

(za naši redakci hosty zpovídal Zdeněk Štěpánek)

1 Komentář

  • Tak to je dobře, že pánové přečkaji tuto nelehkou dobu, fandím jim.
    Ale chybí mi vyjádření někoho, kdo byl postižen mnohem více, třeba nějaké kadeřnice nebo pedikerky…

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This