Škoda Auto chystá v Mladé Boleslavi vznik nového Nábřežního parku a parku Tří císařů

 Škoda Auto chystá v Mladé Boleslavi vznik nového Nábřežního parku a parku Tří císařů

Zdroj: Vizualizace Škoda Auto

Automobilka Škoda Auto pokračuje v podpoře revitalizace levého břehu řeky Jizery v okolí Česany. Obnovu odstartovala výstavba nového mostu pro pěší a cyklisty, který byl slavnostně otevřen letos v květnu. V oblasti se nyní chystá vybudování nové cyklostezky, která naváže na nově vzniklou severní část a vznik nového Nábřežního parku a parku Tří císařů. Lokalita tak nabídne nové možnosti pro trávení volného času i pro sportovní vyžití.

Zdroj: Vizualizace Škoda Auto

Komplexní proměnu tvoří tři části: nový Nábřežní park, sahající od silničního mostu přes řeku Jizeru na severu až po soutok s říčkou Klenicí v jižní části, cyklostezka procházející parkem a také nový park Tří císařů, který propojí území mezi Jizerou a Ptáckou ulicí. Zpracování projektové dokumentace již probíhá a zahájení realizace je v plánu v roce 2025.

Nábřežní park: Místo pro odpočinek i podporu biodiverzity

Dnešní neudržovaný břeh se promění v Nábřežní park, který se tak stane dominantou celého území. Chybět zde nebudou dětská hřiště, prvky pro cvičení a posilování vhodné pro mládež i dospělé, ale také řada laviček a rovněž molo pro společná setkání či odpočinek.

Zdroj: Vizualizace Škoda Auto

V oblasti odborníci provedli biologický, zoologický a hydrologický průzkum, aby výsledná podoba parku co nejlépe respektovala přírodní poměry. Počítá se s vysazením pestrých druhů rostlin, ale i úpravou profilu terénu, která zlepší hydrologické vlastnosti řeky Jizery a v případě povodňového stavu pozitivně ovlivní celé území až na Krásnou louku, což přispěje i k ochraně přiléhající městské zástavby.

Zdroj: Vizualizace Škoda Auto

Cyklostezky propojí místní části s dálkovou trasou

V místě byla letos v květnu otevřena cyklostezka, která mimo jiné navazuje na dálkovou cestu Greenway Jizera. Tato spojnice bude nově vedena přírodním prostředním Nábřežního parku. Na jeho okraji pak přibude ještě navazující cyklostezka, která zpříjemní a usnadní spojení s hlavním vlakovým nádražím v Mladé Boleslavi.

Park Tří císařů

Poslední fází revitalizace pravého břehu řeky Jizery bude vznik nového parku Tří císařů. Jedná se o zásadní rozšíření a zvelebení stávající zelené plochy, která spojuje území mezi Jizerou a Ptáckou ulicí poblíž silničního mostu přes řeku. Na místě se dodnes nacházejí historické stromy, které byly vysazeny v roce 1833 na počest návštěvy rakouského císaře Františka I., ruského cara Mikuláše I. a pruského korunního prince Bedřicha Viléma.

V místě budoucího parku Tří císařů byl v roce 2021 vysazen také miliontý strom z ekologického programu Škoda Stromky. Foto: Škoda Auto

Zahájení realizace v roce 2025

Na revitalizaci celé oblasti se podílí společnost Škoda Auto, město Mladá Boleslav a Nadační fond Škoda Auto za podpory Odborů KOVO. Zpracování projektové dokumentace k nové fázi již probíhá. Zahájení realizace je v plánu v roce 2025, přičemž dokončení se předpokládá v roce 2026. Automobilka se dlouhodobě podílí i na dalších aktivitách, které pomáhají zlepšit prostředí a dopravní infrastrukturu na Mladoboleslavsku. Vedle podpory sdílených kol jde například rovněž o výstavbu dalšího mostu pro pěší i cyklisty u Mnichova Hradiště.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This