V Mladé Boleslavi vytvoří umělci velkoformátové obrazy na sedmi místech

 V Mladé Boleslavi vytvoří umělci velkoformátové obrazy na sedmi místech

Mural v ulici U Penzionu v Mladé Boleslavi z festivalu Město=Galerie 2022. Autor: Lukáš Kladívko / Foto: Archiv Město=Galerie

V rámci streetartového festivalu Město=Galerie, který od 30. srpna probíhá v Mladé Boleslavi vytvoří umělci ve městě dalších sedm velkoformátových obrazů – muralů. Bude zde tvořit celkem 12 umělců. Je mezi nimi i česká výtvarnice Toybox nebo německý výtvarník Bond Truluv. Od června vznikala díla také v Benátkách nad Jizerou, Nymburce a Poděbradech. Informoval ředitel a kurátor festivalu Lukáš Kladívko.

Reklama

V Mladé Boleslavi, kde se letos festival uskuteční podruhé, vznikne jeden z muralů například na stěně 5. základní školy. Hlavním lákadlem je podle Kladívka německý výtvarník, který vystupuje pod přezdívkou Bond Truluv. „V současnosti patří ke světové špičce mural výtvarníků, svoje 3D malby obohacuje aplikovanou rozšířenou realitou, která je viditelná přes aplikace v tabletech a telefonech,“ řekl Kladívko.

V Mladé Boleslavi už postupně vznikají nová díla. / Foto: Město=Galerie

V Mladé Boleslavi potrvá akce do 9. září. Součástí několikadenního festivalu jsou stejně jako v dalších městech také tvůrčí dílny, exhibice a doprovodný program.

Snažíme se rozprostřít ve městech kvalitní umění ve veřejném prostoru, aby to bylo trvalá součást s trvalou hodnotou, aby to lidi nebrali jako něco náhodného nebo chvilkového, protože obraz tam zůstane minimálně dalších deset nebo 15 let,“ řekl Kladívko. Nevyužívané a často nevzhledné plochy vybírají pořadatelé ve spolupráci s městy nebo soukromými majiteli. Streetartové umění už si podle Kladívka lidé nespojují s nelegálním sprejerstvím. „Snažíme se společnost vzdělávat zhruba od roku 2006, kdy jsme začali dělat první podobné akce, poslední dva tři roky je společnost otevřenější a informovanější a většina reakcí je kladných,“ dodal Kladívko.

Město=Galerie 2023 – Nymburk. Autor: Michal Škapa / Foto: Archiv Město=Galerie

Plochy vybírá podle charakteru umělcovy tvorby. „Prvotní výběr umělce je citlivý, vždy máme portfolio zdí a k tomu volíme výtvarníka, roli hraje třeba velikost nebo jaké je tam světlo a jak to zapadá do okolí,“ řekl Kladívko. V Poděbradech zanechali výtvarníci kromě muralu ve Fügnerově ulici například obraz na rampě na vlakovém nádraží nebo na zdi u zimního stadionu. Zajištění ploch a umělců je podle Kladívka každoročně náročnější a nákladnější, na část nákladů získali pořadatelé dary. „Jedna plocha vyjde průměrně na víc než 100.000 korun, rozpočet celé akce je už v řádech milionů,“ řekl.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This