V mladoboleslavské nemocnici ošetřili od začátku války přes 900 běženců
Oblastní nemocnice v Mladé Boleslavi ošetřila od začátku března ve svých ambulancích 920 běženců z Ukrajiny, 45 jich bylo hospitalizováno, v nemocnici se doposud narodilo ukrajinským ženám osm dětí. Zhruba dvacet běženkyň pracuje v nemocnici na takzvaných dělnických pozicích, šest ukrajinských sester čeká na vyřízení formalit. V Mladé Boleslavi se podle údajů ministerstva vnitra k pobytu zaregistrovalo téměř 3000 běženců z Ukrajiny, třetina z nich jsou děti do 17 let.
Mladoboleslavská nemocnice ošetřuje běžence v normálních ambulancích, nemá zřízené žádné speciální místo. Uprchlíci podle Kopalové přichází většinou s běžnými problémy, například s vysokým tlakem, bolestmi kloubů, hlavy, zad, s běžnými úrazy a bolestmi břicha. Zdravotníci jsou zvyklí ošetřovat pacienty, kteří mluví cizím jazykem, například i díky velké skupině zaměstnanců mladoboleslavské automobilky Škoda Auto.
Ke konci dubna pracovalo v mladoboleslavské nemocnici zhruba 100 Ukrajinců, téměř 80 jich však nemocnice zaměstnávala už před vypuknutím války. Nejvíce běženkyň je mezi uklízečkami a pracovnicemi v kuchyni, několik jich zastává pozici pomocníka ve zdravotnictví, po absolvování sanitářského kurzu z nich budou sanitářky. „Ten proces je zdlouhavý, šest sester má nyní například zažádáno, ale potřebují splnit řadu formalit a jazykovou zkoušku,“ řekla mluvčí nemocnice Hana Kopalová. Pět ukrajinských sester do nemocnice nastoupilo krátce po začátku války. „U těch jsme administrativu vyřizovali už dlouho před tím,“ doplnila Kopalová. Jednotky zájemců jsou podle ní i mezi lékaři. Kolem 20 běženců už přes měsíc navštěvuje intenzivní jazykový kurz.
Péči o ukrajinské děti přebrali i někteří dětští lékaři v Mladé Boleslavi. Například Pavel Nechanický už do své evidence zaregistroval přes 50 ukrajinských dětí. Péče se podle něj výrazně neliší od té, kterou poskytuje českým dětem, s malými pacienty a jejich rodiči z Ukrajiny se domlouvá rusky.
Zdroj: ČTK