Vánoční výzdoba v Mladé Boleslavi nemá být letos kvůli úsporám omezena

 Vánoční výzdoba v Mladé Boleslavi nemá být letos kvůli úsporám omezena

Foto: Renata Zemanová

Mladá Boleslav nebude kvůli úsporám energií omezovat vánoční výzdobu. Podle vedení města není výzdoba natolik nákladná, aby na ní město výrazně uspořilo. Konečné rozhodnutí má padnout příští týden. Vánoční výzdobu a adventní akce výrazně neomezí ani další města Středočeského kraje.

Reklama

Vánoční výzdoba i adventní trhy v Mladé Boleslavi budou podle mluvčí magistrátu Šárky Charouskové podobné jako loni. Město má vysoutěžené energie do konce roku. „Jedeme tedy za staré ceny, navíc smlouva je podepsána již dříve a veškeré náklady navíc by tedy nesla firma Osvit, která mimo jiné vánoční osvětlení pro město zajišťuje,“ řekla mluvčí. Případná úsporná opatření by podle ní nebyla příliš ekonomická. „Například rozsvícení jen části města by vyžadovalo nákup technického zařízení, které by to umožnilo, a vyšlo by to dráž, než rozsvítit vše za staré ceny,“ doplnila. Konečné rozhodnutí by podle ní mělo padnout příští týden na zastupitelstvu.

Vzhledem k energetické náročnosti se naopak nebude konat adventní bruslení před Škoda Muzeem, které pořádá Škoda Auto.

Vánoční výzdoba se neomezí ani v dalších městech kraje

V Kladně, které je největším středočeským městem, úsporná opatření na výzdobě či na programu neplánují. Na náměstí Starosty Pavla nebude chybět ani kluziště, ale oproti loňsku město nezprovozní druhé, které bylo Kročehlavech.

Také lidé v Berouně si podle radnice letos mohou užít vánoční osvětlení ulic tak, jak bylo zvykem. Město má až do konce roku zasmluvněnou nízkou cenu energií vysoutěženou na burze v minulém roce a s náklady na vánoční osvětlení se v rozpočtu počítá, uvedla mluvčí městského úřadu Jitka Soukupová.

V Nymburce řeší nárůst nákladů za energie výměnami za úspornější osvětlení. „Technické služby vyměňují žárovky za LED světla u naší výzdoby, kterou již postupně instalují. Například mezi kruhovými objezdy na Boleslavské třídě umístí nové úsporné LED vánoční vločky,“ řekla mluvčí města Olga Vendlová. LED diodami a světly bude nazdoben i vánoční strom na Náměstí Přemyslovců. „Prostor pro úsporu vidíme ještě například v omezení nasvícení historických památek,“ řekla mluvčí.

Omezení adventní výzdoby neplánují ani v Poděbradech na Nymbursku. „Výzdoba bude stejná jako loni, nebudeme ale pořizovat nic nového jako to bylo každý rok,“ řekl starosta Jaroslav Červinka. Město podle něj v říjnu zrevidovalo veřejné osvětlení, aby neplýtvalo. „Pohlídáme, aby se třeba nesvítilo v osm ráno, když už je vidět,“ doplnil starosta.

Ani v Příbrami se vánoční osvětlení omezovat nebude. „Vzhledem k tomu, že vánoční výzdoba je ve 100 procentech tvořena LED žárovkami se zanedbatelným příkonem jeden kus jeden watt, nepředstavuje omezení nebo vypnutí této výzdoby významnou úsporu a bude zachována v plném rozsahu,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.

Zdroj: ČTK

1 Komentář

  • Ale na Bazéně v Sokolovně se topí tak, že díky vedru musí být roztřelené boční dveře dokořán ven a ve vodě a vzduchu se vaříte. Nedá se v té horké vodě ani plavat. 28 Stupňů voda .. tím pádem vzduch víc než 30… potom musí personál větrat

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Share This