Veterináři odhalili na Mladoboleslavsku další ohnisko ptačí chřipky

 Veterináři odhalili na Mladoboleslavsku další ohnisko ptačí chřipky

Foto: Ilustrační

Veterináři odhalili v malochovu drůbeže v Židněvsi na Mladoboleslavsku další ohnisko ptačí chřipky, letos deváté. V hospodářství bylo šest slepic. Čtyři uhynuly, zbylé veterináři utratili. Kolem ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření, řekl dnes mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Veterináři dnes také utrácejí 1900 kachen na farmě společnosti Perena v Nouzově u Dymokur na Nymbursku, kde se objevilo letošní osmé ohnisko ptačí chřipky.

Reklama

Chovatel z Mladoboleslavska oznámil krajské veterinární správě úhyn čtyř ze šesti slepic. „Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které posléze potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1. V hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy byly v souladu s legislativou utraceny,“ uvedl Vorlíček.

Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. V zemi se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy. Letos veterináře zaměstnávala hlavně likvidace velkochovu slepic společnosti Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice. Ve třech halách bylo nutné zlikvidovat všech téměř 750 000 nosnic.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.

Zdroj: ČTK

1 Komentář

  • To ze se takhle likvidují velkochovy je nesmysl. Drůbež která je pod střechou se i tak nakazí. Je nutné zredukovat volné žijící ptactvo které je zdrojem nákazy a širšího. Pokud by se snížilo na polovinu je to poloviční šance na úspěch….Kde se vzala ptáci chřipka bojujeme s ni cca 10let. Určitě tu byla ale nikdo se s tím nezaobiral. Mneli jsme tu Kulhavý a slintavku stáda se navybijela jen se řádně dezinfikovalo. Jak říkali u kovidu je třeba se promorit.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This