Výstava Almara stories Muzea Mladoboleslavska představí lidový nábytek Pojizeří

 Výstava Almara stories Muzea Mladoboleslavska představí lidový nábytek Pojizeří

Foto: Muzeum Mladoboleslavska

Muzeum Mladoboleslavska v sobotu otevře v areálu boleslavského hradu výstavu lidového malovaného nábytku z Pojizeří. Návštěvníci si budou moci prohlédnout malované skříně a truhly a seznámit se se symbolikou lidových maleb. Výstava Almara stories potrvá do jara příštího roku, informovala dnes za muzeum Lenka Zikmundová.

Reklama

Muzeum má ve sbírkách několik desítek historických almar, truhel, židlí a postelí, většina je z první třetiny 19. století, nejstarší skříň pochází z roku 1777. Muzeum vystaví sedm skříní a dvě malované truhly. „Jejich dekor má hlubší význam a rozhodně není jen na ozdobu,“ uvedla ředitelka muzea Kateřina Jeníčková. Almary se podle ní do lidového prostředí rozšířily v 18. století.

Na výstavě budou ke zhlédnutí různé typy skříní, například prádelníky, misníky a chlebníky. „Při výběru muzejníci museli přihlédnout také ke stavu vzácných sbírkových předmětů. Některým by plánovaná dlouhodobá prezentace mohla uškodit,“ uvedla Zikmundová. Část lidového nábytku je podle ní k vidění i ve stálých expozicích, většinu má muzeum v depozitářích. „Výstava by měla být doplněna interaktivními prvky – obrázkovými kostkami a magnetickou tabulí ve tvaru almary, na kterou si návštěvníci sestaví svou výzdobu,“ doplnila Zikmundová.

Malovaný nábytek, který vznikal právě u nás v Pojizeří a také na Turnovsku a v Podkrkonoší, je odborníky etnology skutečně řazen mezi nejkrásnější. Výmalba zdejšího nábytku je tak originální, že na první pohled lze rozeznat pojizerskou almaru nebo truhlu,“ uvedl autor výstavy a kurátor sbírky nábytku Pavel Sosnovec. Pro Boleslavsko podle něj bylo od přelomu 18. a 19. století typické takzvané obláčkové zdobení. „Šlo o celoplošný složitý dekor, který měl připomínat mramorování. Obvyklá barevnost byla modrá či modro-zelená,“ doplnil Sosnovec.

Vernisáž se uskuteční v sobotu od 15:00. Muzeum ve stejný čas zahájí další dvě výstavy. Výstava věnovaná ochotníkům z Boleslavska připomene 180. výročí prvního ochotnického představení odehraného v Mladé Boleslavi. Druhá výstava představí Mladoboleslavský graduál, rukopisný liturgický zpěvník z počátku 16. století, který je jedním z nejvzácnějších předmětů ve sbírkách muzea. Obsahuje více než 400 pergamenových listů zdobených iluminacemi Janíčka Zmilelého z Písku. „Bohužel jde o dílo, které v podstatě není možné vystavit. Především světlo by mohlo nevratně poškodit zatím velmi dobře zachované iluminace, nezřídka vytvořené i s využitím plátkového zlata,“ doplnil Sosnovec. Lidé si proto prohlédnou pouze reprodukce částí graduálu na panelech na nádvoří hradu.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This