Zastupitelé schválili rozpočet Mladé Boleslavi na rok 2024

 Zastupitelé schválili rozpočet Mladé Boleslavi na rok 2024

Foto: mb-net.cz

Mladá Boleslav bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem, návrh dnes schválili zastupitelé. Pro hlasovalo 24 z 31 přítomných. Výdaje mají činit 1,965 miliardy korun a příjmy 1,823 miliardy korun. Schodek zhruba 142 milionů město pokryje zůstatkem přes 56 milionů korun na účtech z loňského roku a čerpáním investičních úvěrů přes 169 milionů korun. Naproti tomu uhradí splátky půjčených prostředků na investice ve výši 83,4 milionu korun. Na loňský rok mělo město schválený rozpočet s výdaji 1,492 miliardy a příjmy 1,425 miliardy korun.

Reklama

„Pro rok 2024 jsme složili poměrně ambiciózní rozpočet, v rámci něhož více než 35 procent tvoří prostředky na investiční záležitosti,“ uvedl náměstek primátora Mladé Boleslavi Jiří Bouška (ANO). Na investice má jít 701 milionů korun, z toho 624 milionů na stavební investice. Loni byly investice plánované v objemu 333 milionů korun.

Město si letos vezme úvěr ve výši 120 milionů korun. „Což je částka odpovídající naší spoluúčasti u řady projektů, na které se nám podařilo vyjednat externí prostředky. Těchto 120 milionů tak dokážeme proměnit v projekty v celkové výši cca 630 milionů korun,“ uvedl Bouška.

Město chce pokračovat v projektech podpořených z Integrovaných teritoriálních investic. Jde například o postupnou obnovu autobusů MHD, projekty na podporu životního prostředí a školství. Konkrétně jde například o přípravy rozšíření bioplynové stanice v Plazích, vybudování sběrného dvora a dalších podzemních kontejnerů.

Mezi největší letošní investice patří druhá etapa takzvané telematiky, tedy chytré dopravy. V rozpočtu je na ni připraveno 101 milionů korun. Na investice ve školství letos půjde přes 95 milionů korun, magistrát chystá například nástavbu 5. Základní školy. Připravuje rovněž projekt komunitní energetiky, na první tři městské objekty chce umístit fotovoltaické panely. Přes 220 milionů korun půjde na investice do silnic, včetně cyklostezek a chodníků.

Lidem v Mladé Boleslavi zůstává pro letošní rok stejná cena za veřejnou dopravu, mohou využít celoroční jízdenku za 1000 korun. Stejný zůstává také poplatek za odpad. Senioři, děti, studenti a handicapovaní za něj neplatí, pro ostatní zůstává ve výši 400 korun na osobu ročně.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This