Zemřel mladoboleslavský historik Karel Herčík

 Zemřel mladoboleslavský historik Karel Herčík

Foto: mb-net.cz

Ve věku nedožitých 86 let zemřel v úterý 8. února mladoboleslavský historik a spisovatel Karel Herčík. Autor řady knih o historii Mladé Boleslavi a Mladoboleslavska byl po roce 1990 coby člen Občanského fóra prvním postkomunistickým starostou Mladé Boleslavi. V roce 2006 získal jako první osobnost v historii města Cenu statutárního města Mladá Boleslav. Kromě publikační činnosti byl známý přednáškovou činností a jako průvodce na procházkách Mladou Boleslaví.

Znal jsem ho z řady besed, kde skutečně předával svoje bohaté historické vědomosti s neobvyklým nadšením a láskou k Mladé Boleslavi, byl to typický regionální historik, který miloval své město a dokázal to předávat i svým čtenářům a posluchačům,“ sdělil historik Vlastivědného muzea Nymburk Pavel Fojtík.

Karel Herčík se narodil 9. března 1936 v Kolíně. Po druhé světové válce se s rodiči přestěhoval do Ústí nad Labem. Vysokoškolská studia absolvoval v Praze na Univerzitě Karlově, poté nastoupil jako okresní archivář v Mladé Boleslavi. Publikoval v regionálním a odborném tisku. Z politických důvodů byl v roce 1969 z pozice archiváře propuštěn a nesměl dále publikovat, perzekuce se dotkly celé jeho rodiny. Pracoval u Okresního stavebního podniku a následně až do začátku roku 1990 jako úředník u Středočeských silnic.

Po sametové revoluci se stal členem Občanského fóra, v lednu 1990 ho zvolili jako předsedu okresního národního výboru a v prvních volbách na podzim 1990 pak jako starostu Mladé Boleslavi. Dalších komunálních voleb v roce 1994 se již neúčastnil, nastoupil jako středoškolský profesor na Gymnáziu Dr. Josefa Pekaře. Herčík je autorem nebo spoluautorem řady publikací, které se věnují historii Mladé Boleslavi a mladoboleslavského regionu. Jeho záběr byl široký, věnoval se památkám, průmyslovým závodům i významným osobnostem.

Svým přístupem se zasloužil o popularizaci regionální historie, přednášel o ní a prováděl i na poznávacích procházkách Mladou Boleslaví. V závěru svého života spolupracoval se Společností Mikuláše Klaudiána.

Zdroj: ČTK

1 Komentář

  • Čest jeho památce.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This