Bezobslužný obchod v obci na Mladoboleslavsku se osvědčil, lidé chodí i pro léky

Foto: Ilustrační / skupina.coop.cz
V prodejně s nepřetržitým provozem v části Kropáčovy Vrutice Krpy na Mladoboleslavsku se vedle potravin a drogerie osvědčila i nabídka volně dostupných léků. Největší nápor zažívá loni zavedený režim bez obsluhy o víkendech, řekl provozovatel obchodu Miroslav Mucha. Většinu dalších automatizovaných prodejen ve Středočeském kraji provozuje družstevní síť COOP, ve čtvrtek otevřela v Hýskově na Berounsku desátou.
„Miluju technologie a chtěl jsem nabídnout něco úplně jiného, patřím sice do sítě Můj obchod, ale tohle jsem si zařizoval celé sám, jsem i první fyzická osoba, která v tom spolupracuje s bankou ČSOB,“ řekl Mucha. Lidé se do obchodu mimo otvírací dobu s obsluhou dostanou buď s aplikací DoKapsy od ČSOB nebo se zákaznickou kartou. Obsluha je v obchodě od pondělí do pátku mezi 08:00 a 11:00, v pracovní dny navíc i odpoledne mezi 14:30 a 16:00. Zásadní problémy s chováním zákazníků Mucha neměl, dohled pokročilého kamerového systému je podle něj dostatečný. „Upozorní, když je něco špatně, když někdo nezaplatí nebo prostě něco nejde,“ řekl Mucha.
V týdnu využije bezobslužný provoz kolem deseti lidí, zájem je největší o víkendech. „Z pátku na sobotu a ze soboty na neděli se dveře netrhnou, přes víkend se mi tady protočilo i 50 lidí,“ řekl Mucha. V místní části Krpy žije zhruba 200 lidí, do obchodu ale přicházejí nakupovat i z okolních obcí. „Samozřejmě to není na celoměsíční nákup, ale spíš jako doplněk a pro seniory, osvědčil se hodně i prodej volně dostupných léků, protože nonstop lékárna tu není vůbec a nejbližší lékárna je asi deset kilometrů,“ doplnil Mucha. V nabídce co nejširší otevírací doby za nízkých provozních nákladů je podle něj budoucnost obchodů na vesnici. „Už je to jediná možnost, jak udržet na vesnici český obchod,“ míní Mucha.
O udržení menších venkovských obchodů usiluje při úpravách prodejen do režimu bez obsluhy zčásti i síť COOP. Faktorů pro výběr místa, kde vzniknou další automatizované prodejny, je ale podle ředitele marketingu a rozvoje sítě COOP Lukáše Němčíka řada. „Jinde směřujeme více na zvýšení tržeb a zlepšení zákaznického komfortu. Specifické potřeby zákazníků zase řeší prodejny v rámci vysokých škol, dopravních uzlů nebo v turistických lokalitách,“ řekl Němčík. Prodejny provozuje COOP především jako hybridní, kombinují nákup s obsluhou a nákup v automatizovaném režimu. „Máme i několik prodejen, které provozujeme s obcemi na partnerské bázi, v kterých je běžná otevírací doba skutečně jen minimální,“ doplnil Němčík. K nejúspěšnějším v regionu podle něj patří prodejna ve městě Žebrák. „Nejen obsluhuje místní obyvatele, ale roli hraje i to, že leží na dopravním uzlu a v blízkosti dálnice,“ doplnil Němčík. Další automatizované obchody má COOP například na sídlišti Jankovice v Nymburce, v Mladé Boleslavi, Berouně nebo v rakovnické nemocnici.
Prodejen bez obsluhy využívajících pro vstup na bankovní identitu bylo na začátku letošního roku v Česku evidováno 104 a nyní jich je 127, z toho ve Středočeském kraji 14. Podle Reginy Sehnalové ze společnosti Bankovní identita ale seznam nemusí být úplný. „S jednotlivými prodejnami či provozovateli nespolupracujeme napřímo, ale prostřednictvím našich partnerů,“ řekla Sehnalová.
Zdroj: ČTK