Bombardování Mladé Boleslavi

 Bombardování Mladé Boleslavi

Je středa 9. května 1945 dopoledne. Na Mladou Boleslav, která byla během celé druhé světové války ušetřena, dopadají letecké pumy…

Stává se tak v momentu prvního mírového dne. Fotografie v úvodu je z Ptácké ulice…

Sověti již od března 1945 prováděli průzkumné lety nad Mnichovým Hradištěm a začátkem dubna se dostali nad Mladou Boleslav.

Na mladoboleslavském nádraží zaznamenali kolem 40 vlakových souprav a nebývalý ruch.

Na silnici z Kuřívod do Mnichova Hradiště bylo spatřeno přibližně 35 vozidel a mezi Mladou a Starou Boleslaví přibližně 40 vozidel.

Nálety Rudé armády začaly v blízkosti Mladé Boleslavi o den dříve 8. května 1945. Zasaženo bylo např. Mělnicko, Litoměřicko.

Bombardéry útočily na města, mosty, přívozy ležící na ústupových trasách.

Hlavním úkolem Rudé armády bylo zmařit ústup německých jednotek, které se snažily dosáhnout amerického zajetí, přestože podle dohodnuté kapitulace se nesměly hýbat od první minuty dne 9. května.

Hořící automobilka 1945 Mladá Boleslav
Hořící automobilka zasažená v místě dnešní polikliniky

Lidské ztráty

Doposud je známo, že přišlo o život 148 našich civilistů a značný počet prchajících civilistů, ustupujících německých vojáků a jejich spojenců (např. estonských vojáků).

Odhadovaný počet hovoří celkem až o pěti stech obětech.

Dukelská ulice 1945 Mladá Boleslav
Dukelská ulice
Náměstí Míru 1945 Mladá Boleslav
Náměstí Míru vedle současné Spořitelny

Očití svědci

Dle očitých svědků došlo ke střelbě z kulometů letadel na obci Straky, kde dav debatoval na návsi o konci války. Následně byly shozeny tři bomby, zřejmě určené pro domy starosty, řezníka a četníka.

V Benátkách nad Jizerou popisuje další svědek katastrofální následky pumy svržené na dvorek rodinného domu, následkem čehož z různých příčin poranění zemřela celá rodina a soused.

V Dolním Cetně při útoku na nádraží, bylo velkým štěstím, že pumy nedopadly na tři kameninové cisterny s chlorem…

Štefánikova ulice 1945 Mladá Boleslav
Štefánikova ulice
Bělská ulice 1945 Mladá Boleslav
Bělská ulice

Bomby v Mladé Boleslavi.
Mladá Boleslav byla bombardována ve třech až čtyřech vlnách o pěti až devíti letadlech typu Petljakov Pe-2 doprovázených stíhacími letouny.

Celkem se odhaduje na 700 pum včetně nevybuchlých, které na Mladou Boleslav dopadly.

Bombardování zasáhlo mj. sirotčinec v ulici Kateřiny Militké, budovy na Starém městě, továrnu ASAP, domy na Podolci, Klingerovu továrnu na Ptáku, domy na náměstí Míru a ocelový most do Čejetic o jehož další historii jsme psali zde: MOST ZNIČIL KAMION

 

Na Celně 1945 Mladá Boleslav
Na Celně u pomocné školy

Puma dopadla i na pomocnou školu v blízkosti kasáren na Jičínské ulici.

Němci zde měli vojenský lazaret. Nepomohlo ani označení velkým červeným křížem v bílém poli na střeše budovy.

Obětmi se kromě Němců a místních obyvatel stal i hlouček dětí, které mají dodnes za plotem školy malý pomníček.

Puma v automobilce po bombardování 1945
Puma v automobilce prorazila strop.

 

Pár pum dopadlo i na automobilku, ale z celkového počtu svržených pum to bylo pouze zanedbatelné množství. Byly to dvě pumy ráže 250 kg, z nichž jedna nevybuchla, a přibližně deset lehkých pum. Všechny dopadly do nevelkého prostoru někde v místech dnešní závodní polikliniky.

 

 

 

Pravda o útoku

Komunistický režim po válce si nepřál, aby vyšla pravda najevo.

Snažil se, aby vina padla na německé letectvo či dělostřelectvo. Dokonce nechal zničit dokumenty vypracované krátce po náletu, které jasně svědčily o tom, že útok přišel ze sovětské strany.

V šedesátých letech minulého století byl tehdejší archivář pan Karel Herčík perzekuován za to, že na seminářích hovořil o jasné souvislosti náletů s Rusy.


Níže si můžete prohlédnout Výzvu Okresního Národního výboru po schůzce německým posádkovým velitelem k projednání situace v květnu 1945:

Píše se zde mimo jiné :

 • do kdy se mají odevzdat četnictvu zbraně, munice a pancéřové pěsti odňaté civilním obyvatelstvem německé branné moci.
 • žádost o navrácení zcizených barelů benzínu a oleje Diesel, dále tří vojenských pušek odňatých z nákladního automobilu před nádražím a 12 pušek odebraných před náhradním lazaretem
 • vozů označených Červeným křížem se nesmí používat k jiný účelům než k převozu raněných či nemocných
 • zabavení veškerých zásob pohonných hmot říšskou brannou mocí
 • pokud budou tyto podmínky splněny, tak bude propuštěno 7 rukojmí vzatých v Debři a uchráněno před zastřelením
 • nebudou-li podmínky splněny v plném rozsahu, tak bude město obráceno v prach a popel jednotkami celé pancéřové divize, letectvem, a dělostřelectvem postupujícím k Mladé Boleslavi
 • kdo bude přistižen se zbraní v ruce nebo u koho bude zbraň nalezena, bude na místě zastřelen
 • nebude-li počet zbraní  a střeliva úplný, bude ihned započato s domovními prohlídkami se stejnými důsledky
 • Občané uvažujte s námi v klidu a s rozvahou!

Okresní hejtman  a Okresní Národní Výbor žádají, aby bylo výzvy uposlechnuto a zabránilo se zbytečnému krveprolití.

“Stojíme před dějinným rozhodnutím. I podle vyjádření německého velitele Vláda věcí našich vrátí se nám tak jako tak do našich rukou. “, stojí na konci Výzvy.

Německá výzva Mladá Boleslav

Zdroje:

[vc_row][vc_column][mp_carousel_1 carousel_images=”12169,12168,12166,12165,12164,12163,12161,12160,12159,12158,12157″][/vc_column][/vc_row]

9 Komentářů

 • Pokud vím, ke konci války nás bombardovala hlavně americká armáda, ale o tom se nesmí mluvit zase v této době.

  • Ke konci války né po válce soudružko !

 • Mlada Boleslav byla bombardovana zahy po tzv mylnem bombardovani Prahy stejne jako jina ceska prumyslova mesta a ne, ze byla usetrena. O nejasnem rozliseni puvodu letadel vypovida syn jedne rodiny, jehoz otec byl jednim z prvnich zastrelenych 5. kvetna u 4. brany Skodovky:”Udalo se 9.5., kdy jsem nesl tatovi do rakve cisty oblek a cestou okolo tovarny mne mezi 10. a 11. hodinou zastihl nalet jedne dvoutrupove US stihacky, ktera mne zranila na pravem rameni a levem loktu tak, ze jsem zustal v bezvedomi lezet, asi na ceste. Hasici, kteri jeli k ohni do tovarny zrejme zjistili, ze jeste dycham a hodili me naproti /zrejme do nemocnice/. Primar MUDr. Pazdernik znal tatu z odboje tak mi rekl, ze mne uvidel na chodbe na zemi a okamzite me vzal na operacni sal. Mama zatim prozivala doma muka nez me privezli.
  Bylo tenkrat na 400 mrtvych!”

 • To už jsou kremloboti rozlezlí i na těhle webech? Boleslav bombardovali Sověti, co se dá dělat. Komentáře nějaké Libuše to nezmění. A je dobře, že se o tom smí mluvit.

 • Tak podle článku Sověti, ale nějaký Pitromec viděl jednoznačně US stíhačku toho dne v MB.

  • Pane Moravčík – rád Vám odpovím, pokud mne cezura obnový přístup!

   • Dobrý den, pane Pitrmoci, nerozumím co myslíte cenzurou. Přispíváte do tohoto příspěvku již od roku 2017 a pokud vím, tak Vám nebylo nic cenzurováno. Vaše příspěvky (tak jako jiných čtenářů) jsou na našem webu schvalovány zhruba jednou denně, kdy se mění obsah webu. Není technicky možné, abychom to častěji kontrolovali. Štěpánek

 • Mám jméno po otci, používám ho již osmdesát let a nestydím se za něj! Tu dvoutrupou stihačku z výzbroje USA viděl, bohužel nedávno zesnulý, Ing. Jiří Douša a s tímto poznatkem seznámil i p. Herčíka. Také byste p. Moravčíku měl vědět, že “amíci” se tu min. od půli dubna 45 proháněli zcela volně po české obloze. To Vám asi ale ve škole neříkali.

 • Takže dle shora věrohodně doložené Výzvy Okresního Národního výboru po schůzce německým posádkovým velitelem k projednání situace v květnu 1945 by se dalo předpokládat, že německá armáda stále kontrolovala území, přesto : “amíci” se tu min. od půli dubna 45 proháněli zcela volně po české obloze´´.
  tady nejsou potřeba důkazy, stačí zdraví selský rozum …

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This