Česko zažívá boom v instalacích stanic pro elektromobily

 Česko zažívá boom v instalacích stanic pro elektromobily

Česko zažívá boom v instalacích dobíjecích stanic pro elektromobily. Vyplývá to z vyjádření firem, které je provozují. Společnost ČEZ, která je lídrem trhu, 16. prosince uvedla, že v Mladé Boleslavi zprovoznila svou 250. veřejnou dobíjecí stanici, čímž svoji síť za poslední dva roky rozsahem zdvojnásobila. 

Další velcí hráči na trhu, Pražská energetika (PRE) a E.ON, přednedávnem otevřeli každý svou 100. stanici. Podle firem roste také objem odebrané elektřiny ze stanic.

Počet elektromobilů v České republice překonal hranici 5000 vozů, jen letos zatím přibylo hodně přes 2000 čistě elektrických e-aut. ČEZ na tento trend reaguje zvyšováním tempa instalace zejména rychlodobíjecích stojanů. Zatímco loni jsme jich postavili 60, letos chceme překonat metu 80 zprovozněných stanic,“ řekl místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani. 

ČEZ dále uvedl, že V Česku je aktuálně v provozu více než 500 profesionálních veřejných dobíjecích stanic. Na jednu tak připadá zhruba deset elektrických aut, což je podle firmy optimální poměr.

Podle člena představenstva Škoda Auto Bohdana Wojnara aktuální čísla ukazují, že Česko letos naplno vstoupilo do elektromobilní éry. „V Německu plánují mít do roku 2022 rychlodobíjecí stanice na čtvrtině benzinových pump, do konce roku 2024 minimálně na polovině a do konce roku 2026 na minimálně 75 procentech. Na českém trhu by v souladu se strategickými cíli Národního akčního plánu čisté mobility mělo být vybudováno 35.000 dobíjecích bodů do roku 2030,“ uvedl.

Důvodem zvýšených prodejů aut na elektřinu je podle odborníků zejména rozšíření jejich nabídky a snaha automobilek snížit jejich prostřednictvím průměrné emise prodávaných modelů. 

Od letošního roku za nesplnění emisních limitů hrozí v Evropě pokuty.

Zdroj: ČTK

PatoBox dřevěné skládací přepravky www.patobox.cz

1 Komentář

  • Dnes jsem šel okolo vedení ŠKODA-AUTO a.s. A bylo napíchnute pouze 1 auto na rozbíjení.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This