Dálnici D10 obsadili policisté a celníci, řada řidičů neměla zaplacené poplatky

 Dálnici D10 obsadili policisté a celníci, řada řidičů neměla zaplacené poplatky

Kontrolní stanoviště u Brodců

Kdo z řidičů dnes vyrazil po dálnici D10, rozhodně si nemohl nevšimnout, se tam pohybovalo daleko více vozidel policistů a především pak celní správy.
Od pondělí totiž běží velká dopravní akce, zaměřená na kontrolu zaplacených dálničních poplatků.

To totiž stále není pravidlem a tak během chvíle končí v policejních sítích první vozidlo, jehož řidič nemá dálnici poplatky zaplacené. 
O pár minut později přijíždí celníci s dalším osobním autem v zádech na kontrolní stanoviště u dálnice nedaleko Brodců.

Od pondělí zjištěno 600 přestupků

Státní policisté nejčastěji kontrolují zaplacení dálničních poplatků pomocí speciální kamery umístěné ve vozidle. 
„Funguje to tak, že policejní vozidlo jede v pomalém jízdním pruhu a kontroluje projíždějící vozidla. Systém dokáže přečíst registrační značky s velkou přesností i za snížené viditelnosti, jako je teď za mlhy, nebo za hustého deště,“ vysvětluje Michal Hodboď z ředitelství služby dopravní policie Policejního prezídia s tím, že od pondělí běží na zpoplatněných úsecích velká policejní akce. „Od pondělí bylo zjištěno na 600 přestupků,“ uvedl Hodboď s tím, že akce skončí v pátek

Celníci získávají data i z mýtných bran

To ale neznamená, že by policisté a celníci přestali s běžnými kontrolami.
Za jízdu bez dálniční známky přitom hrozí řidičům na místě pokuta až 5 tisíc korun. Většinou jsou ale policisté mírnější a rozdávají pokuty od 500 do 1500 korun.
Mluvčí Celní správy Ivana Kurková pak doplnila, že celníci mohou kontrolovat zaplacené dálniční poplatky stejně jako policisté přímo z vozidla, ovšem mají možnost získávat data i mýtných bran.
Z těch se například dozví, že úsekem jede vozidlo, které nemá zaplacený poplatek
„Od ledna jsme řešili více než 2200 přestupků, kdy jsme na místě uložili pokuty za více než 2,5 milionů korun. Jedenáct případů jsme předávali do správního řízení,“ dodala Kurková s tím, že nejčastější výmluvou řidičů je, že si zapomněli elektronickou dálniční známku zakoupit nebo že si mysleli, že systém na kontrolu policistů a celníkům nefunguje.

Kromě řešení nezaplacených dálničních poplatků se celníci při zastavení vozidla pátrají po zboží uniklém celnímu dohledu, jako jsou alkohol, cigarety, ale také po drogách nebo osobách v pátrání.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This