Hnízdo v Debři pomohlo na svět dvěma čápům bílým

 Hnízdo v Debři pomohlo na svět dvěma čápům bílým

Foto: ČSOP Klenice

Velmi dobrou zprávu zjistili členové ČSOP Klenice v polovině července

Čápi bílí, kteří se usadili na námi instalovaném hnízdě na komíně v Debři, vyvedli dvě mláďata.Na komíně v Debři na námi nainstalovaném hnízdě se narodily dvě mláďata. Je to historicky první hnízdo čápa bílého na území Mladé Boleslavi,“ uvedla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Hnízdo jsme postavili v roce 2018 a za pomoci horolezců nechali na komín nainstalovat. V dalším roce jsme však čápy vyhlíželi marně.

Letos nás při kontrole hnízda čekalo překvapení – čapí pár, který se navíc ihned po příletu dal do úprav hnízda. Místo se jim zalíbilo, a tak jsme se dočkali mláďat. Pro přírodu Mladoboleslavska je to další dobrá zpráva a nezbývá než doufat, že se pár bude vracet. Všechna hnízda na Mladoboleslavsku můžete zhlédnout v naší mapě.

Čáp bílý hnízdí v Evropě, střední Asii nebo severní Africe. Přilétá na přelomu března dubna, na zimoviště v subsaharské Africe se vrací většinou v srpnu. Podle ornitologů vznikla v Africe také menší hnízdní populace z ptáků, kteří se nevrací do Evropy. Od poloviny 19. století čáp kvůli industrializaci zemědělství, vysoušení mokřadů a změnou luk na pole postupně z Evropy mizel. Situace se začala zlepšovat až v 90. letech 20. století.

Hnízda si staví na nepoužívaných komínech, na střechách, sloupech, ale třeba i na posedu. Čápi tvoří stálé páry, mívají až pět vajec, na kterých sedí přibližně měsíc. Mláďata krmí dva měsíce. Čáp se žijí hmyzem, hlodavci a žábami. Je chráněný zákonem.

Autor: Ondřej Kořínek (ČSOP Klenice)

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This