Hradozámecká noc přilákala do zámku v Hradišti přes osm stovek lidí

 Hradozámecká noc přilákala do zámku v Hradišti přes osm stovek lidí

foto: Luboš Ulč

Mnichovo Hradiště

Hradozámecká noc přilákala do zámku Mnichovo Hradiště, kde se koná hlavní program této celorepublikové akce, přes osm stovek lidí.
O noční prohlídky je velký zájem, na řadě objektů jsou vyprodané.
Jde o příležitost vidět hrady a zámky v trochu jiném světle a navíc se stále častěji připojují i památky jiných subjektů než Národního památkového ústavu (NPÚ), řekla dnes ČTK ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.
Podle předběžných informací k 23:30 přišlo na letošní Hradozámeckou noc přes 15.300 návštěvníků.

Celorepubliková akce

Celkem se do Hradozámecké noci letos zapojilo přes osm desítek památek z celé České republiky.
Kromě 60 státních jsou mezi nimi také dvě desítky památek soukromých nebo provozovaných jinými institucemi, například kraji či obcemi.
Podle Gabriely Froňkové Douskové z Národního památkového ústavu ještě nejsou k dispozici údaje o návštěvnosti z některých objektů, které nejsou ve správě NPÚ.
Nejvíce návštěvníků přišlo na Valtický zámek, 1200.
Loni se do Hradozámecké noci zapojilo 96 památek a přišlo přes 28.000 lidí.
Kromě pandemie koronaviru mělo na pokles počtu návštěvníků zřejmě vliv i deštivé počasí.

Zástupci Valdštejnů v Hradišti

Národní památkový ústav letošní 11. ročník věnoval rodu Valdštejnů.
Jeho zástupci přijeli i do Mnichova Hradiště, kde byla dnes zpřístupněna rozšířená expozice u hrobky Albrechta z Valdštejna.

Podle ředitelky se NPÚ většinou snaží zasadit zahájení akce na méně známou památku, aby se návštěvníkům představily i objekty, které mají své hodnoty, ale nejsou tak atraktivním cílem jako třeba Český Krumlov, Konopiště a další dlouhodobě nejnavštěvovanější památky.
Dalším kritériem výběru „vlajkové lodi“ pro Hradozámeckou noc je souvislost s rodem, kterému se NPÚ věnuje v rámci celoročního programu, což jsou letos právě Valdštejnové.
Kromě nočních prohlídek jsou v mnichovohradišťském zámku připravená například hudební vystoupení, dobová módní přehlídka, projížďky kočárem a program vyvrcholí barokním ohňostrojem ve 23:00. V zámku a na nádvoří se návštěvníci setkávají s celkem šesti desítkami postav v dobových kostýmech.

Podle Goryczkové mají večerní prohlídky úplně jinou atmosféru a památka při nich dostává zcela jinou dynamiku.
Doslova v jiném světle se představují interiéry i architektura, poznání navíc oživují zážitky zprostředkované kostýmovanými průvodci včetně historických scének.

Ačkoliv jsou noční prohlídky přístupné menšímu počtu návštěvníků a přípravu Hradozámecké noci ovlivnila i nejistota související s pandemií koronaviru, podařilo se zajistit velmi pestrý program. „Je strašně důležité, obzvlášť v těžké době, kdy společnost je zmítána těmito věcmi, přinést něco hezkého, příjemného, krásného, kultivovaného a podporovat kulturu touto formou,“ dodala ředitelka.
Barokní zámecký areál Mnichovo Hradiště patřil Valdštejnům až do roku 1946.
Ve zdejší kapli sv. Anny jsou uloženy ostatky slavného vojevůdce třicetileté války Albrechta z Valdštejna.

(zdroj ČTK)

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This