Klaudiánova nemocnice loni ušetřila za energie 10 mil. díky úsporným opatřením

Nemocnice v Mladé Boleslavi loni ušetřila na energiích přes deset milionů korun díky tzv. projektu EPC (energetické služby se zárukou). Je to o tři miliony víc, než byla garantovaná úspora. Projekty EPC, které zahrnují přípravu, uskutečnění a dlouhodobé sledování a vyhodnocování výsledků energeticky úsporných opatření, má Středočeský kraj i na dalších budovách. Zahrnují různé typy opatření a pro kraj je zajišťuje společnost ENESA ze skupiny ČEZ ESCO. V mladoboleslavské nemocnici je to největší aktuální projekt ve středních Čechách. Podobné úspory předpokládá nemocnice i letos.
Podle generálního ředitele ČEZ ESCO Karla Čermáka jsou nemocnice pro projekty EPC ideální. „Jsou to zpravidla starší budovy s nepřetržitým provozem a vysokou spotřebou elektřiny, plynu, tepla i vody. Díky našim zkušenostem umíme projekty energetických úspor realizovat s minimálním dopadem na chod nemocnice,“ uvedl Čermák.
Opatření zahrnují vzduchotechniku, výměnu 3840 žárovek za LED osvětlení, umístění perlátorů na úsporu vody a fotovoltaiky o výkonu 114 kilowatt-peaků (kWp). Výrazně pomohl i systém individuální regulace teplot v místnostech. Nejvyšší roční úsporu vykázala loni nemocnice u tepelné energie, a to 15.827 gigajoulů (GJ), tedy téměř za 5,8 milionu korun. Úspory elektrické energie činily přes 1,1 milionu kilowatthodin (kWh), což je přes čtyři miliony korun. Efektivnější nakládání s vodou přineslo úsporu 3639 metrů krychlových, což je přes 300.000 korun.
Nemocnice oceňuje, že výrazné úspory nákladů na energie se dosáhlo za plného provozu. „Při zachování úrovně péče to pro nás nebyl snadný úkol, ale jsme rádi, že se vše podařilo. Tyto úspory nám umožňují investovat do dalšího rozvoje nemocnice, což je přínosem jak pro zaměstnance, tak pro pacienty,“ uvedl předseda představenstva nemocnice Ladislav Řípa.
Mladoboleslavská nemocnice je jednou z pěti nemocnic Středočeského kraje. S kutnohorskou nemocnicí a budovou krajského úřadu patří do prvního balíku EPC projektů v kraji. Celkové náklady na úpravy všech tří objektů zaměřené na úsporu energií byly téměř 227 milionů korun, z čehož 68 milionů korun pokryla evropská dotace. Míra provozních úspor se vyhodnocuje každý rok.
ČEZ ESCO je dceřiná společnost ČEZ, která se zaměřuje na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce. Zajišťuje i dodávky elektřiny, plynu a tepla, výkup elektřiny, obchodování s emisními povolenkami, provoz energetických zařízení a jejich servis.
zdroj: ČTK