Mladá Boleslav instaluje úsporná světla ve veřejném osvětlení postupně
Středočeská města vyměňují sodíkové výbojky za úsporná LED světla postupně. Investice obvykle provádějí po etapách, při plánovaných opravách nebo při výměně světel, která dosloužila. Podíl úsporných světel ve veřejném osvětlení se za poslední léta zvyšuje. V Mladé Boleslavi tvořila před deseti lety LED světla jedno procento, dnes je to deset procent.
V Mladé Boleslavi, kde žije 45.000 lidí, je zhruba 10.000 světel. Úspornější LED zdroj má zhruba desetina z nich, před deseti lety to bylo jedno procento. Radnice zároveň s rozvojem města přidává nové lampy veřejného osvětlení, například loni jich přibylo 70. „Všechny nové lampy jsou samozřejmě LED a postupně rovněž dochází k obměně starých lamp za nové s LED osvětlením. Děje se tak při příležitosti jejich údržby, v loňském roce tak bylo obměněno 140 svítidel a v plánu je další postupná modernizace,“ řekla mluvčí města Šárka Charousková.
Kladno
Také Kladno postupně obnovuje veřejné osvětlení, letos přibydou úspornější lampy například v Americké ulici, která prochází kompletní obnovou. Výměnu osvětlení město často spojuje s plánovanými rekonstrukcemi. „Když děláme tu ulici, tak děláme rovnou i lampy,“ řekl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Více než 300 nových svítidel ušetří energii také v dalších ulicích, například v Dlouhé, Finské Petra Bezruče a dalších. Úspora by měla představovat oproti původním světlům 75 procent spotřeby energie.
Kolín
V Kolíně změny v intenzitě světla nedoporučili podle jednatelky společnosti AVE Kolín Věry Suchomelové dopravně-bezpečnostní odborníci. „Nejvíc naklonění jsou úplnému zhasnutí a to město nechtělo,“ řekla Suchomelová. Úplná tma v noci má podle ní v rodinných zástavbách pozitivní vliv na kvalitní spánek. Zcela zhasnout na několik hodin v noci si ale podle ní mohou dovolit spíš menší obce, kde to tolik neohrožuje bezpečnost. „Šli jsme tedy cestou nasazování úsporného osvětlení, nikoliv zhasínání,“ doplnila Suchomelová. Například v únoru dokončila společnost obměnu osvětlení včetně stožárů v ulicích Kutnohorská a Kouřimská, celkem asi 20 historických svítidel tam nahradily moderní litinové stožáry s LED světly. V plánu je další postupná obměna. Suchomelová uvedla, že díky LED uspoří 30 až 40 procent nákladů na elektrické energie. Společnost AVE Kolín, která pro město veřejné osvětlení provozuje, má ve správě téměř 4470 svítidel, z toho přes 13 procent je dnes úsporných. Město letos na veřejné osvětlení počítá v rozpočtu s částkou 21 milionů korun, v roce 2013 to bylo 15 milionů korun.
Kutná Hora
Také Kutná Hora investuje do úspornějšího veřejného osvětlení. Chystá výměnu zhruba 500 světel a rozvaděčů v ulicích Táborská, Fučíkova a Husitská a jejich okolí, získat na to chce dotaci. Předpokládané náklady bez DPH jsou 6,3 milionu korun, spoluúčast města by měla být 2,6 milionu. Už dříve radnice požádala o dotaci na výměnu více než 80 světel v Kouřimské ulici. Loni Kutná Hora kvůli růstu cen energií začala více šetřit, omezila i slavnostní osvětlení památek. Do úsporných opatření se pustila i další středočeská města. Staré lampy za nové, úspornější vyměňují například Beroun, Příbram nebo Zdice na Berounsku, podobné plány mají i další radnice.
Zdroj: ČTK