Mladá Boleslav letos podpoří chytrou dopravu, parkovací dům i zeleň

 Mladá Boleslav letos podpoří chytrou dopravu, parkovací dům i zeleň

Foto: mladaboleslav.cz

Mladá Boleslav letos plánuje investovat do parkovacího domu s kapacitou až 350 míst a do chytrého systému dopravy. Znovu podpoří projekty občanů v participativním rozpočtu, zadržování dešťové vody, prevenci kriminality i cílenou pomoc lidem bez domova. Velkou část investic podpoří evropské fondy. Investice a opravy tvoří až 30 procent plánovaného rozpočtu města, k jehož schválení se zastupitelé sejdou na konci února. Stejně jako loni se bude rozpočet pohybovat kolem miliardy korun. Novinářům to dnes řekl primátor města Raduan Nwelati.

Parkovací dům u sportovní haly

Projekt parkovacího domu vedle sportovní haly s náklady ve výši 120 milionů je momentálně předmětem veřejné soutěže. V první fázi půjde o vytvoření až 350 parkovacích míst, v další fázi plánujeme rozšířit na 700,“ řekl Nwelati.

Dopravní telematika

Z dalších velkých investic letos čeká Mladou Boleslav ještě zefektivnění systému dopravy ve městě, tzv. dopravní telematika, na kterou padne 150 milionů. Jde o kompletní systém chytrého řízení dopravy ve městě. Zahrnuje například vznik dopravního centra, koordinaci všech světelných signalizačních značení, informací uživatelům, přehled parkovacích míst a tak dále. „Slibujeme si od toho zrychlení a usnadnění dopravy ve městě na hlavních tazích, nicméně systém, který by dokázal  hladký průjezd bez kolony v dopravních špičkách, zatím bohužel neexistuje nikde na světě,“ podotkl primátor. 

K usnadnění pohybu ve městě by občanům měly pomoci také tři nové chytré zastávky veřejné dopravy.

Nová lávka přes Jizeru

Náklady na lávku přes řeku Jizeru, jejíž výstavba by měla začít v dubnu, a cyklostezku na Krásné louce odhaduje primátor kolem 63 milionů korun.

Podzemní nádrže na dešťovou vodu

Město podporuje i ekologické projekty, ke kterým letos patří především pilotní projekt na zadržování vody v krajině. Zhostí se ho 9. základní škola, kde zbudují podzemní nádrž na dešťovou vodu použitelnou případně i na zavlažování v jiných částech města.

Rozšíření parku Štěpánka

Do konce roku by měla být hotová dokumentace k rozšíření městského parku Štěpánka směrem za krytý bazén, přičemž zalesnění se oblast dočká až v roce příštím.

Znovuotevření bazénu v sokolovně

Kolaudace se 24. ledna dočká krytý bazén v sokolovně, jehož rekonstrukce trvala téměř tři roky. Od února bazén využijí rekreační plavci.

Prevence kriminality

Pokračovat bude setkávání poradního sboru primátora pro prevenci kriminality, který pomáhá mimo jiné koordinovat hlídky městské a státní policie, aby se v některých oblastech města nepotkávaly. Nwelati připomněl, že v řadách městských strážníků momentálně chybí 18 lidí, personální podstav by měla pomoci zmírnit plánovaná náborová kampaň.

Pomoc lidem bez domova

Primátor chce i nadále podporovat cílenou práci s lidmi bez domova. Jde o projekt Návrat domů, díky kterému se v loňském roce podařilo zajistit 40 lidem bez domova návrat do místa původního bydliště, ať už jiného města či země.

Participativní rozpočet

O části letošního rozpočtu znovu rozhodnou občané Mladé Boleslavi v takzvaném participativním rozpočtu. Stejně jako v předchozích dvou letech se mezi projekty veřejnosti rozdělí jeden milion korun, maximální částka pro jeden projekt je 300.000 korun. Další pravidla schválí únorové zastupitelstvo.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This