Mladá Boleslav založí novou městskou společnost na budování dostupného bydlení

 Mladá Boleslav založí novou městskou společnost na budování dostupného bydlení

Mladá Boleslav založí novou městskou společnost, která bude zajišťovat výstavbu bytů zejména v části Dubce, kde před dvěma lety koupilo město pozemky. Radnice tam chce vybudovat 3000 bytů. Část bude město pronajímat a část plánuje nabízet jako dostupné bydlení pro obyvatele. Rozhodnutí o založení společnosti pod názvem Městská společnost pro dostupné bydlení Mladá Boleslav budou schvalovat příští týden v pondělí zastupitelé, uvedl primátor Raduan Nwelati. Mladá Boleslav má asi 45.000 obyvatel a vlastní 635 bytů včetně startovacích, sociálních a bytů v domech s pečovatelskou službou.

Reklama

„Výstavba dostupných bytů bude velký projekt, proto zakládáme společnost, která by na tom měla intenzivně pracovat, posunout to a realizovat,“ řekl. Nwelati má být v nové společnosti jednatelem. Už dříve uvedl, že výstavba bytů bude po chystané výměně na postu primátora do budoucna jeho hlavním projektem.

Společnost by podle Nwelatiho letos měla území připravit projekčně. „Chceme mít studii, která jasně řekne, ve kterých místech se bude stavět, co budeme stavět, v nějakých variantách. Chtěli jsme mít do konce tohoto volebního období alespoň třetinu zrealizovanou, ale to se zřejmě v tomto objemu nepodaří,“ řekl primátor. Všechny plánované byty by podle něj mohly být hotové v příštím volebním období.

Část bytů zůstane v majetku města jako nájemní, část by měla být družstevních. Vznikne městské družstvo. „Zájemci si budou moci bez jakýchkoliv akontací a za splnění určitých podmínek pořídit družstevní byt,“ uvedl Nwelati. Žádat o družstevní byt budou moci například pouze lidé, kteří žijí v Mladé Boleslavi pět let a nevlastní žádné další nemovitosti. Byty by podle primátora neměly přecházet do osobního vlastnictví. „Budeme chtít mít dohled na tím, kdo v nich bydlí, aby to například nebyly nájemní byty třeba pro zahraniční dělníky, ale hlavně pro mladé rodiny,“ doplnil Nwelati.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This