Muzeum Mladoboleslavska buduje novou expozici
Hrad, krajina a lidé je název expozice, která v těchto dnech vzniká v prvním patře mladoboleslavského muzea. Shrne historii ostrohu, hradu na něm, zmíní šlechtické rody a osobnosti, které hrad budovaly, a seznámí návštěvníky s životem na hradě v různých časech s důrazem na období, kdy areál sloužil jako vojenská kasárna. Vše s využitím moderních prezentačních způsobů a techniky.
V prostorách josefského křídla hradu je v posledních dnech neobvyklý ruch. Demontují se vitríny, vyklízí se, spravuje a natírá. Sály prvního patra čeká po desítkách let zásadní změna: vzniká zde nová stálá expozice. Představí mladoboleslavský hrad jako správní jednotku, reprezentativní sídlo šlechty, čistě účelová kasárna i krajinný prvek.
„Cílem je vytvořit moderní expozici, která prostřednictvím různorodých prožitků ukáže mladoboleslavský hrad ve všech jeho dějinných rolích. Návštěvníci nahlédnou do minulosti hradu a jeho prostřednictvím i do minulosti celého regionu,“ říká ředitelka muzea Kateřina Jeníčková. Expozice bude obsahovat jak prvky klasicky statické, kterými jsou exponáty ve vitrínách, infografiky a fotografie, tak interaktivní, tedy mechanické 3D modely nebo moderní audiovizuální technologie. Těšit se můžete na velký model hradu, který bude skrývat mnohá překvapení. Půjde přesně o ten typ exponátu, na který je sahání nejen povoleno, ale je výslovně doporučeno. Novinkou bude pro mladoboleslavské muzeum videomapping s názornou ukázkou vývoje zástavby hradního ostrohu i přilehlé části Staroměstského náměstí. Dále expozice shrne kasárenskou minulost hradního areálu a zmíní i smutnou etapu z 2. světové války, kdy zde byli internováni židé z okolí. Její podstatná část pak ukáže hrad jako samostatnou hospodářskou jednotku.
„Hradní areál byl za tisíc let své existence svědkem řady historických událostí. Připomeneme samozřejmě ty, které se dostaly do učebnic, ale nechceme zapomenout ani na ty „neviditelné“, každodenní. Možná budete překvapeni, jak aktuální je jejich poselství pro naši současnost, zejména v oblasti udržitelnosti a ekologické či společenské zodpovědnosti,“ dodává ředitelka muzea. „Osobně to považuji za to nejdůležitější, co si z nové expozice odnést. Okřídlené rčení o neznalosti minulosti a jejím opakování není prázdná fráze.“
Instalace bude plná hravých prvků. Ostatně třeba část věnovaná každodennímu životu v kasárnách 19. století si o maximálně interaktivní formu přímo říká. „Součástí expozice budou různé hry pro děti, které ovšem pobaví i hravé dospělé. Připravili jsme hry se středověkou i vojenskou tematikou, pro jednotlivce i skupiny,“ naznačuje Kateřina Jeníčková s tím, že detaily prozrazovat nebude, aby návštěvníci nepřišli o radost z objevování.
Realizace nové expozice Hrad, krajina a lidé je plně financována Středočeským krajem. Její součástí je i rehabilitace výstavního sálu v přízemí a prostoru recepce muzea. Práce budou probíhat několik následujících týdnů. Přízemní část by měla být hotova v průběhu října, na slavnostní otevření nové expozice si počkáme do konce roku 2024.
Zdroj: Muzeum Mladoboleslavska