Muzeum Mladoboleslavska otevře výstavu o proměnách mladoboleslavské hradu

 Muzeum Mladoboleslavska otevře výstavu o proměnách mladoboleslavské hradu

Muzeum Mladoboleslavska v únoru otevře expozici mapující historii mladoboleslavského hradu, ve kterém muzeum od roku 1973 sídlí. Proměny hradu v historickém centru města si lidé budou moci prohlédnout na fotografiích, pohlednicích a grafických listech. K vidění budou i fotografie z let 1940 až 1943, kdy hrad sloužil jako internační místo pro židovské obyvatele. Výstava potrvá do 23. dubna, informovala dnes za muzeum Lenka Zikmundová.

Reklama

„Návštěvníci uvidí hrad na nejstarším známém vyobrazení, které pochází z Willenbergovy veduty z roku 1602, jež ho vypodobňuje jako monumentální goticko-renesanční zámek,“ uvedla Zikmundová. Další podoby představí například malby a grafiky z 18. a 19. století, kdy byl hrad přestavěn na kasárna. Součástí výstavy budou také poznatky ze stavebně-historického průzkumu z roku 2019.

S novější historií seznámí návštěvníky série fotografií z roku 1942, kdy hrad sloužil jako internační středisko pro Židy z Mladé Boleslavi a okolí před jejich transportem do koncentračních táborů. „Fotografie z této série jsou nejen dokladem jedné tragické etapy v historii hradu, ale zároveň i jedněmi z mála dochovaných starších záběrů hradních interiérů,“ doplnila Zikmundová. Zhruba tisíc Židů internovaných na hradě podle ní pokračovalo do Terezína a do koncentračních táborů, přežilo jich 48.

Výstava v Galerii na arkádě hradu navazuje na předchozí výstavy z cyklu Jak šel čas. Muzeum v něm doposud představilo například dobové proměny boleslavského náměstí Míru, Staroměstského náměstí a Železné ulice.

Muzeum Mladoboleslavska má pět poboček, v Mladé Boleslavi kromě hlavního sídla na hradě spravuje ještě Letecké muzeum Metoděje Vlacha. Další pobočky jsou v Benátkách nad Jizerou, Bělé pod Bezdězem a na faře v Dolní Krupé.

Mladoboleslavský hrad loni navštívilo 14.056 lidí, téměř o 4300 víc než před covidem v roce 2019. Nejnavštěvovanější je letecké muzeum, které bylo otevřeno v roce 2014, za loňský rok mělo přes 24.500 návštěvníků.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This