Muzeum Mladoboleslavska vystaví poklad ze 17. století

 Muzeum Mladoboleslavska vystaví poklad ze 17. století

Muzeum Mladoboleslavska v sobotu 5. března v 11 hodin představí veřejnosti nedávno objevený poklad, který je historicky největším nálezem svého druhu na Mladoboleslavsku. Tvoří jej džbán naplněný zlatými a stříbrnými mincemi – dukáty a tolary ze 16. a 17. století. Uschován byl během třicetileté války, nejspíše v roce 1626. Mimořádně vystaven bude vůbec poprvé z bezpečnostních důvodů jen na jeden den.

Reklama

Poklad našel muž loni v únoru náhodně na lesní stráni u obce Velké Všelisy na Mladoboleslavsku. Šlo o džbánek s mincemi z raného novověku. Konkrétně se jednalo o 102 mincí z let 1550 až 1625 vyražených v mincovnách střední a západní Evropy. Odborníci poklad vyzvedli a ošetřili.

Za objevení více než 100 mincí mu náleží 300 000 korun, což je deset procent kulturně historické hodnoty pokladu. „Nález byl řádně nahlášen a následně dle zákona o státní památkové péči skončil v majetku kraje. Je uložený ve sbírkách příspěvkové organizace Muzeum Mladoboleslavska,“ uvedla předsedkyně krajského výboru pro památkovou péči Lucie Církva Chocholová.

V sobotu bude poklad mimořádně vystaven na hradě v Muzeu Mladoboleslavska.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This