(NE)VŠEDNÍ LIDÉ – Zdeněk Koutek, majitel Koutkova květinářství v Mladé Boleslavi

 (NE)VŠEDNÍ LIDÉ – Zdeněk Koutek, majitel Koutkova květinářství v Mladé Boleslavi

Naše pozvání do redakce přijal vtipem sršící zahradník a úspěšný podnikatel Zdeněk Koutek. Jde o majitele Koutkova květinářství, která mají v Mladé Boleslavi tradici již od 90. let. Díky spolupráci s Městským divadlem a společností Škoda Auto se jeho květiny dostávají do rukou také významným osobnostem, které do Mladé Boleslavi zavítají.

Květiny na objednávku rozváží osobně, přičemž se s námi podělil o některé úsměvné poznatky z praxe…

(NE)VŠEDNÍ LIDÉ – MladáBoleslav.cz

Cílem naší rubriky (NE)VŠEDNÍ LIDÉ je zveřejňovat rozhovory s více či méně známými osobnostmi našeho regionu. Upozorňovat na současné zajímavé příběhy, ale také připomínat a zaznamenávat příběhy z dob minulých.

Jsi vyučený zahradník?

Ano, jsem vyučený zahradník. Učil jsem se v Liběchově u Mělníka jako Pěstitel a pak SŠ ve škole v Kopidlně.

Jak jsi se dostal k tomuto oboru?

Rodiče mě chtěli dát na zahradníka, protože na nic jiného nemám. (směje se)

Ale je pravda, že jsem chtěl být zahradníkem už od svých 6 let.

Jaké byly tvoje začátky, kdy a kde jsi začal, případně s kým?

Po škole jsem nastoupil do Semčic do výzkumného ústavu, kde jsem byl pár let. Potom jsem dělal v několika zahradnictvích, ale podnikám v zásadě od roku 89, kdy to bylo poprvé možné.

První vlastní obchod, kde jsem začínal před pětadvaceti lety, je dům, kde mám provozovnu a zároveň tu bydlím, což jest v Jiráskově ulici. Potom přibyla květinářství na Míráku na Rozvoji, teď Jičínská. Pak jsem ještě měl ve městě další dvě květinky, třeba v severním městě tam, kde je dneska firma GRENT. Ty ale odvál čas, takže teď mám v Boleslavi tři květinářství.

Měl jsem a mám velké štěstí na lidi, kteří se mnou spolupracují a velká spousta z nich je se mnou dlouho, i od začátku. Jsou to špičkoví lidé, kteří rozumí své práci, mají cit, vkus a hlavně jim nedochází nápady. Díky tomu máme spokojené zákazníky i mezi boleslavskými firmami a organizacemi jako je například Městské divadlo a Škoda Auto. Takže když přijede do Boleslavi nějaká významná osobnost, herec nebo zpěvák, květiny v jejich rukou jsou v naprosté většině případů od nás. Dělali jsme kytice pro všechny porevoluční prezidenty a jejich první dámy, dokonce jsme před několika lety vázali kytici i pro ománskou princeznu.

Majitelem květinářství jsi už řadu let. Jaký vývoj mělo podnikání ve tvém oboru? Případně, jak ho poznamenal covid?

Trochu se nás dotknul první lockdown vloni na jaře. Na jednu stranu nás nezavřeli, ale důvěra lidí v nakupování v kamenných obchodech byla v první chvíli otřesená. Báli se všichni. Navíc to přišlo na jaře. Velikonoce a jarní výsadba je pro nás čas, kdy míváme nejvyšší tržby. Lidé se k nám vrátili, ale chvilku to trvalo.

Změnila se i přání zákazníků. Lidé teď chtějí mít vše na jednom místě, takže s květinami prodáváme i čokolády, vína, a tak dále. 

V současnosti se hodně rozmohly rozvozy květin. Ty zatím doručuji sám, takže až si objednáte kytici, přiveze Vám ji s velkou pravděpodobností Zdeněk Koutek osobně.

Co se týká rozvozu květin, spolupracujeme také s několika světovými servery, které nabízejí doručení květin v naší oblasti. Takže běžně doručujeme v Mladé Boleslavi a okolí květiny objednané z Ameriky, Austrálie, celé Evropy, ale i z Ruska. 

Funguje to i naopak. Když se nám ozve klient, že chce poslat květiny někam do světa, tak si je přes nás objedná a my zajistíme doručení přes další firmy ve světě. Případně máme tuto službu na svých webových stránkách www.kvetinarstvimb.cz. Samozřejmě je to o nastavení cen, tak abychom věděli kolik ta květina stojí v daném místě a abychom to uměli vlastně celé zesynchronizovat. Navíc ručíme svým jménem za kvalitu, za to, že stejnou květinu bych s hrdostí předal i já osobně.

Nějaké veselé historky z podnikání?

Tak, ta největší sranda byla na začátku, právě když bylo málo peněz a začínali jsme podnikat, to se děly věci, který tady vůbec nemůžu prezentovat…

Ale takové perličky z rozvozu květin mám. Zákazníci a jejich reakce se tady dělí do několik sort:

Tak 90% reaguje na doručení květin stylem – wau, super, děkuji. Další sorta lidí, když jim zavolám, že vezu květinu, reaguje: “My jsme si žádnou kytku neobjednali”, odpovídám: “Je to zaplacený” klient: “No, vždyť už jdu”

Ale asi nejzajímavější reakce jsou u květin určených pro “omluvu”. Tady slýchám po zavolání doručiteli: “Tu kytku od toho vola nechci, strčte si ji do pr…” (směje se). Takže třeba minulý měsíc, jsem byl třikrát v pr….

Jak je to u řezaných květin s čerstvostí a cenami?

Čerstvost květin je zaručená tím, že to v jeden den uříznou a vlastně druhý den večer je ta květina v obchodě. Pro mě je stará kytka ta starší 4, 5 dní. Zákazník by si měl v květinářství všímat, jestli se v daném květinářství ty květiny točí, jestli tam nezůstávají ty staré, protože to je záruka čerstvosti.

Cena květin
je v dnešní době globální záležitost. Svátky jako je Valentýn zvyšují celosvětově poptávku po růžích, které pak dosahují už ve velkoobchodě astronomických výšin. Všechny květiny jsou dnes dostupné v průběhu celého roku, ale i tak je dobré se při nákupu řídit sezónností. Jarní květiny kupovat na jaře, slunečnice v létě a tak dál. Sezóna má na cenu květin stále velký vliv. A navíc budete mít o trochu lepší pocit, že k Vám ten tulipán necestoval přes půl světa. 

V dnešní době se preferují místní dodavatele, má to také vliv na tvoje podnikání? 

V tuzemsku se pěstuje poměrně hodně trvalek, jarní věci a na podzim chryzantémy. A jsou velmi kvalitní. Máme je v nabídce. Ale řezané květiny se v naší republice nedají ekonomicky vypěstovat. Cena by byla pro naše zákazníky neakceptovatelná.

Řezané květiny jsou proto z Holandska, Ekvádoru, Kolumbie, Dánska, Polska, Itálie, Španělska, prostě z celého světa.

Co máš na svém oboru nejraději? Máš nějaké cíle nebo sny, kterých bys chtěl dosáhnout?

Úplně obyčejně mám rád spokojené zákazníky. Ale to je takové klišé, které říká každý podnikatel. Mám rád, když se lidé vrací. Pro kytici, pokojovku nebo letničku na balkón. Když oceňují kvalitu, čerstvost, fantazii, výběr i dobré zahradnické rady. To je to, co se už 30 let snažím boleslavákům nabízet a jsem rád, že stále více lidí ví, co je to „kytka od Koutka“.

Jednou bych chtěl mít ještě jednu prodejnu v Severním městě. A to by mě bavilo, jí budovat.

Hosta zpovídal: Zdeněk Štěpánek MLADÁBOLESLAV.cz

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This