Od pondělí budou řidiči na části D10 u Kosmononos jezdit šesti pruhy

 Od pondělí budou řidiči na části D10 u Kosmononos jezdit šesti pruhy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončuje úpravy 1,3 kilometru dlouhé části dálnice D10 u Mladé Boleslavi ve směru na Prahu. Jeden z nejvytíženějších úseků dálnice mezi exity 46 a 44B, kudy denně projede zhruba 40.000 aut, má nově v každém směru tři pruhy. Takzvaným průpletovým pruhem ve směru na Prahu projedou řidiči poprvé v pondělí. Součástí stavby je zhruba 250 metrů dlouhá opěrná zeď, která zpevnila násypový svah, řekl na briefingu ŘSD mluvčí Jan Rýdl.

Reklama

Stavbaři propojili připojovací pruh exitu 46 Kosmonosy a odbočovací pruh exitu 44B Mladá Boleslav. Úsekem denně projede až 40.000 aut, z toho kvůli blízkosti závodu Škoda Auto až 9000 nákladních, blízko sebe jsou na něm rovněž tři mimoúrovňové křižovatky.

„Na všech třech mimoúrovňových křižovatkách je samozřejmě režim nájezd, výjezd, dochází k takzvanému průpletu dopravy, který je na dálnici vždy potenciálně rizikové místo,“ řekl Rýdl. Samostatný průpletový pruh má zvýšit bezpečnost, plynulost a zvýšit kapacitu projíždějících aut.

Stavební práce za více než 83 milionů korun bez daně dělá od poloviny srpna společnost Colas. Zhruba polovinu stála podle Rýdla opěrná zeď.

Zdroj: ŘSD

ŘSD chce příští rok na D10 u Kosmonos zahájit přestavbu mimoúrovňové křižovatky. V listopadu vyhlásilo tendr, jehož hodnota je 730 milionů korun. Křižovatka napojuje severní část Mladé Boleslavi ze silnice I/38 z Jestřebí na Mladou Boleslav.

Nová křižovatka má být kvůli velkému počtu větví prstencová s mimoúrovňovým převedením dálnice D10, posune se severněji. Součástí bude také přeložka silnice I/16 od Jičína.

Dálnice D10 z Prahy do Mladé Boleslavi a Turnova patří mezi nejvytíženější v Česku. Její výstavba byla dokončena v roce 1992.

ZDROJ: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Share This