První případ koronaviru ve středních Čechách

 První případ koronaviru ve středních Čechách

Zdroj: mattthewafflecat / www.pixabay.com

Kvůli koronaviru se ruší akce, Střední Čechy mají první případ nákazy

Na území Středočeského kraje nahlásila národní referenční laboratoř první nakaženou ženu ze Středočeského kraje – konkrétně pak z okresu Kladno. Nakazila se v italských Dolomitech ve středisku Val Gardena, kam jela za lyžováním.
Největší problém představuje nakažení pražského taxikáře, u něhož není známé, od koho se nakazil.
V této souvislosti pak ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli koronaviru pořádání divadelních, hudebních, filmových a dalších uměleckých představení. Ve výpisu figuruje ale i sportovní, náboženské, spolkové nebo taneční akce, kterých se zúčastní více než 100 návštěvníků.
Toto omezení nabude platnosti od 18 hodin.
Od středy se dále zavírají základní, střední, ale i vysoké školy.
Epidemiologická situace v Evropě se nevyvíjí dobře, a to nejen v Itálii, ale i dalších státech. Je lepší být aktivní na začátku, když je epidemie v počátku, než situaci řešit ‚ex post‘ jako je tomu například v Itálii,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Adam Vojtěch později Radiožurnálu uvedl, že v Česku je koronavirem nakaženo 61 lidí. V tuzemsku jde prozatím o největší denní nárůst.

Prioritou jsou doporučení při návratu z rizikových destinací

V souvislosti s koronavirem zasedala v pondělí 9. března Krajská epidemiologická komise společně s krizovým štábem Středočeského kraje.
V Mladé Boleslavi se touto problematikou věnuje odbor bezpečnosti a prevence kriminality.
Ten vydal doporučení řídit se stanoviskem Bezpečnostní rady státu a pokyny ministerstva zdravotnictví.
Lidé by měli brát jako prioritu zejména doporučení při návratu z rizikových destinací.
Současná situace je podle ředitelky Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Jarmily Rážové náročná. Vyzdvihla ovšem, že od minulé čtvrtka funguje svozová služba.
Odebrané vzorky se sváží do Vojenské ústřední nemocnice a posléze jsou předávány Státnímu zdravotnímu ústavu, řekla Rážová.
Rážová rovněž ocenila práci odběrových sester a zdůraznila, že je potřebné, aby nemocnice měly dostatek odběrových testů na virologické vyšetření.
„Je důležité, aby si lidé častěji myli ruce, udržovali vzdálenost na cca 1,5 – 2 metry, vyhýbali se davům či větším shromážděním. Nedoporučujeme ani podávání rukou a jiný blízký kontakt,“ varuje Adam Vojtěch.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This