ROZMÍSTĚNÍ SOS HLÁSEK
SOS hláska Kolín, foto: kolinsky.denik.cz
Další kroky města k zajištění bezpečnosti v Mladé Boleslavi. Mimo jiné vzniknou SOS hlásky.
Město Mladá Boleslav informovalo o dalších krocích k zajištění bezpečnosti v Mladé Boleslavi.
Konkrétní kroky zahrnují navýšení počtu asistentů prevence kriminality, pokračování projektu smíšených hlídek, modernizaci kamerového systému a rozmístění nových City SOS hlásek.
Asistenti prevence kriminality
Ve službách města nyní pracuje 7 asistentů prevence kriminality, přičemž od února přibude osmý pracovník.
Projekt, jehož celkové náklady přesahují 17 milionů Kč, podpořila dotace Evropské unie částkou přes 14 milionů korun. Dotace ze státního rozpočtu činí 1,7 milionů. Město z vlastních zdrojů zaplatí přes 852 tisíc.
Cílem je zvýšit počet asistentů ve městě na 16 a také zpracování bezpečnostního auditu města.
Smíšené hlídky
Smíšené hlídky městských strážníků a pracovníků bezpečnostní agentury v Mladé Boleslavi působí od října 2019.
Projekt končí na konci února 2020. Nicméně, aktuálně již probíhá výběrové řízení na agenturu, která bude součástí pokračování tohoto projektu od 1. března na další čtyři roky.
City SOS hlásky
Nově budou na 23 vybraných místech v Mladé Boleslavi umístěny tzv. City SOS hlásky.
K jejich rozmístění má dojít v první polovině letošního roku.
„Tento stojan, připomínající např. parkovací automat, je osazen 4 kamerami, které zabírají okolí v úhlu 360 stupňů. Jsou vybaveny nouzovým tlačítkem, po jehož stisknutí se lze spojit s operačním střediskem městské policie. Tím se spustí i kamerový systém, přes který obsluha systému na městské policii vidí volajícího. Po zjištění konkrétního problému či krizového stavu může městská policie odemknout hlásku, v jejíchž útrobách jsou dvě lékárničky, jeden automatický defibrilátor a dva hasící přístroje. Mezitím už městská policie zajistí vyslání odpovídající složky IZS, protože SOS hláska slouží k poskytnutí fundované první pomoci,“ uvedl tiskový pracovník magistrátu Mladé Boleslavi Pavel Šubrt na oficiálních stránkách města.
Dvě SOS hlásky zavedl v minulém roce i nedaleký Kolín, kde se po testovacím období rozhodlo o jejich trvalém umístění.
„V průběhu testovacího období k žádné nehodě nedošlo, takže nebyla prakticky ani jedna hláska využita, ale do budoucna může zachránit život. Po vzoru Kolína se rozhodla pořídit hlásku také např. města Pardubice a Mladá Boleslav,“ píše se na oficiálních stránkách města Kolín.
Rozšíření kamerového systému
Město i nadále spolupracuje se Škoda Auto na rozšíření kamerového systému. Projekt v hodnotě 9,5 milionu korun finančně zajišťuje právě automobilka.
Kompletní dokončení projektu včetně osazení nových kamer v terénu má být dokončeno v příštím roce s ohledem na klimatické podmínky.