Rušení nočního klidu

 Rušení nočního klidu

Foto: Ilustrační

Noční klid v Boleslavi: S otevřeným oknem se nemůžeme vyspat, stěžují si lidé v centru


Studenti Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v rámci mediálního projektu vytvořili několik článků, které se věnují aktuálním tématům z Mladoboleslavska. Přinášíme vám další z nich…


Mladá Boleslav. Velmi specifické město z pohledu strážníků městské policie, kteří se dennodenně potýkají s problémovými skupinami obyvatelstva a řeší jejich přestupky.

Nejčastěji občany ruší hluk v okolí restauračních zařízení a barů. Primárně dochází k rušení nočního klidu v ulici Blahoslavova, U Stadionu, třídy T.G. Masaryka a 17. listopadu v okolí Clubu Fórum.

Lidé si obvykle stěžují na hlasité hovory kuřáků, kteří jsou kvůli zákazu kouření nuceni být venku před restaurací.

Podle slov zástupce ředitele Městské policie Mladá Boleslav Stanislava Holuba se tyto stížnosti však nedají za rušení nočního klidu považovat. „Kuřáci stojící před restaurací jsou většinou nahlašováni za hovory, které mezi sebou vedou. Za rušení nočního klidu se považuje, pokud někdo v době od dvacáté druhé hodiny večerní do šesté hodiny ranní hlasitými projevy ruší spoluobčany.“ uvedl Holub.

Rušení nočního klidu se těžko posuzuje…

Podle městské policie je mnohdy těžké posoudit, zda byl opravdu narušen noční klid.

Každý případ hodnotí individuálně až strážníci na místě, kde k události údajně došlo. V případě neprůkaznosti se zjišťuje, zda nebylo spácháno jiné protiprávní jednání, přičemž strážníci případně poučí zúčastněné.

Například za čtyři měsíce od loňského června do září bylo v Mladé Boleslavi řešeno celkem 29 přestupků související s rušením nočního klidu. Pět z nich bylo dále posláno na správní odbor, neboť nahlášené osoby s pokutou nesouhlasily.

Případů krádeží a ničení veřejného majetku je více

Počet případů je zanedbatelný, mnohem více se ve městě odehraje krádeží a ničení veřejného majetku, proto hluboký podstav zaměstnanců městské policie nehraje velkou roli při udržování klidu ve městě.

Podle Stanislava Holuba jsou totiž úplně jiné problémy, které postihují Mladou Boleslav o mnoho více. „Nejčastější problém bývá alkohol, ten navazuje na další přestupky a trestné činy, např. krádeže, rvačky, drogy…“

Noční klid často ruší cizinci

Rušení nočního klidu se často dopouští cizinci,“ říká zástupce ředitele městské policie.

Nejčastější jsou podle něj potíže s Poláky a Slováky zaměstnanými v pracovních agenturách. „Často jsou nahlašovány hlasité hovory, rvačky, zpěv či používání hlasitých strojů. Pokud se tyto přestupky prokážou, může být udělena pokuta až do výše 10 tisíc korun,“ říká zástupce ředitele městské policie.

V případě, že by se chtěl dotyčný odvolat a řešit to na příslušném správním výboru a neuspěl by, může být pokuta i vyšší.

Zeptali jsme se několika občanů, zda oni sami byli někdy rušeni…

Podle informací získaných od Dany H. se v lokalitě jejího bydliště rušení nočního klidu nekoná. ‚‚Nebydlím v centru města, tím pádem žádné takové problémy nemám,‘‘ sdělila.

Paní Jana L., která bydlí v okolí Bondy centra, sdělila, že je rušena často. ‚‚V okolí je hodně non-stop barů, ze kterých často v noci odcházejí opilci, kteří řvou na celé sídliště. Nejhorší je to v létě, kdy máme doma otevřená okna, to se nemůžeme pořádně vyspat,‘‘ uvedla.


Autorky: Adéla Raclavská, Josefína Šoltesová

Článek vznikl v rámci mediálního projektu studentů Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi pod vedením profesorky Zdeňky Šerákové a novináře Michala Bělky, absolventa gymnázia. Cílem projektu bylo posílení občanských a komunikačních kompetencí studentů, vštípení etických zásad a utužení vztahu studentů s regionem, v němž žijí.

2 Komentářů

  • Dobrý den. V minulosti jsme se potýkali s rušením nočního klidu také na adrese 17.listopadu 1337. A rušeni jsme opět dnes v noci, a proto sem ze zoufalství také píšu v naději, že mi někdo poradí, co s tím. Problémem je to, že obsluha „kavárny“ si mnohdy jen sama pro sebe nebo pro nějakou uzavřenou společnost pouští při provozu hudbu, která se přenáší konstrukcí domu do okolních bytů.
    Mnohokrát jsem v minulosti volal městskou policii a nikdy nebyli schopni problém vyřešit. Občas upozornili obsluhu, která ale po jejich odjezdu rámus uvedla na původní stav. (Setkal jsem se jen s jediným strážníkem, který alespoň vyjádřil svůj soukromý názor, že nechápe, jak takovéto zařízení může být provozováno v bytovém domě). Takže sice nějaké malé procento policistů jsou myslící lidé, ale celkově tento orgán považuji za bezzubý a zbytečný. Výborní jsou v tom, že umí člověku vysvětlit, co se musí dít, aby mohli začít jednat, ale aby takovou situaci cíleně vyhledali, to je ani nenapadne.
    Myšlenka, že půjdu, a sám poprosím obsluhu, zda by mohla hudbu ztišit, je předem hodná zavržení. Ta obsluha baru přece musí mít tolik inteligence, aby si uvědomila, že to může být slyšet v domě? Ne, o inteligenci zde nejde! Dotyčný člověk se totiž chce bavit a tudíž nemůže brát na své okolí ohled. On totiž ani od majitele podniku nedostal informaci o tom, že si lidé stěžují na hlučnost. Je to v lidech a je to smutné.
    Obecně si myslím, že boj proti rušení nočního klidu je neřešitelný problém, pokud to nebude jasně zakotveno v nějaké městské vyhlášce a dokonce specifikováno pro konkrétní podniky. Město musí z něčeho žít a asi je jeho zájmem, aby se peníze točili i v noci, a to mu zajistí pouze alkoholici a ne spící lidé, kteří si chtějí odpočinout po práci, po péči o děti a načerpat síly na další pracovní nebo volný den.
    Děkuji, že jsem zde mohl vyjádřit svoje zkušenosti a pocity k problematice rušení nočního klidu v Mladé Boleslavi. Jistě o tom ví i pan primátor, ale to by musel bydlet v našem bytě, aby se o problém hlouběji zajímal, že?
    P.S. Jdu zkusit zavolat 156.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This