Škoda Auto a ČEZ postaví největší střešní solární elektrárnu v ČR

 Škoda Auto a ČEZ postaví největší střešní solární elektrárnu v ČR

Foto: Předseda představenstva společnosti ŠA Thomas Schäfer a Daniel Beneš, předseda představenstva společnosti ČEZ

Na budovách v areálu mladoboleslavského závodu automobilky Škoda Auto vznikne největší střešní fotovoltaická elektrárna v Česku. Vybudováním a provozem elektrárny pověří Škoda Auto energetickou firmu ČEZ ESCO ze skupiny ČEZ, za koordinaci projektu ponese odpovědnost společnost Ško-Energo. Firmy o tom informovaly v tiskové zprávě.

Do provozu bude uvedena ještě letos

Stavba elektrárny bude zahájena letos v létě, na podzim bude připojena k přenosové soustavě. Elektrárna bude mít téměř 6000 solárních modulů, jejichž celkový výkon bude činit 2,3 megawattu (MW) a výroba elektřiny přesáhne 2200 megawatthodin (MWh) ročně.

Použity budou moduly nejnovější generace, které disponují více než dvojnásobnou kapacitou proti běžným solárním modulům. Dosavadní největší střešní fotovoltaické elektrárny v Česku mají výkon kolem jednoho MW.

Energie pro výrobu kompletně z obnovitelných zdrojů

Předseda představenstva Škoda Auto Thomas Schäfer a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš se také dohodli na rozšíření spolupráce obou firem na projektech týkajících se získávání ekologické energie.

Od druhé poloviny tohoto desetiletí bude energie potřebná pro výrobu vozů a komponentů ve výrobních závodech společnosti Škoda Auto v Česku pocházet kompletně z obnovitelných zdrojů, uvedla automobilka.

Jako automobilka působící po celém světě bereme svou klimatickou a environmentální odpovědnost velmi vážně a realizujeme v rámci naší strategie GreenFuture dlouhodobě účinná opatření. Například tak urychlujeme vývoj energeticky efektivních a bezemisních vozů a v rámci celé naší výroby vozů a komponentů přecházíme na bezuhlíkové zdroje energie,” řekl Schäfer.

Automobilka uvedla, že část elektřiny ekologicky vyrobené ve společnosti Škoda Auto už nyní pochází z fotovoltaické elektrárny. Na konci roku 2019 automobilka uvedla do provozu solární panely se jmenovitým výkonem 441 kilowattů instalované na střechách Servisního centra v Kosmonosech.

Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu. V posledních měsících navzdory dopadům šíření koronaviru však roste zájem o fotovoltaické instalace na střechy domů a podniků, shodli se už dříve největší prodejci na trhu.

Zdroj: ČTK

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This