Škoda Auto vstupuje na trh ve Vietnamu

 Škoda Auto vstupuje na trh ve Vietnamu

Foto: Škoda Auto

Automobilka Škoda Auto vstupuje na trh ve Vietnamu. Evropské modely tam nabídne již v příštím roce, od roku 2024 budou ve Vietnamu k dispozici také vozy vyráběné v Indii. Zpočátku Škoda počítá s prodejem 30.000 vozů ročně, následně chce prodeje zvednout až na 40.000 aut za rok. Škoda Auto o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Loni Škoda Auto po celém světě dodala 878.200 vozů.

Reklama

Vozy bude Škoda Auto na vietnamském trhu nabízet ve spolupráci s místním partnerem, společností Thanh Cong Motor Vietnam. Ve výstavbě je také linka, kde se budou montovat modely Kushaq a Slavia, které Škoda vyrábí v Indii. Do Vietnamu se bude dodávat kompletní sada dílů potřebných pro sestavení těchto dvou modelů. Výrobní linka má být hotova v první polovině roku 2024.

Vietnamský trh má podle firmy optimální předpoklady k dalšímu posílení pozice společnosti Škoda Auto v regionu. „Pro společnost Škoda Auto je vstup na vietnamský trh dalším logickým krokem v naší strategii internacionalizace. Geografická blízkost Indie navíc přináší skvělé synergické efekty; již v roce 2024 budeme do Vietnamu dovážet automobilové sestavy z našeho indického závodu v Puné, což představuje významný pokrok v rámci našeho projektu India 2.0. V konečném důsledku to výrazně posílí naši přítomnost v jihovýchodní Asii,“ řekl předseda představenstva Klaus Zellmer.

Od roku 2023 se budou z Evropy postupně dovážet modelové řady Kodiaq, Karow, Superb a Octavia. Společnost TC Motor zabezpečí místní výrobu a prodej vozů jako lokální partner. Společnost se sídlem v hlavním městě Hanoji, jež má více než dvacetileté zkušenosti s výrobou a prodejem vozů, investuje také do akvizice a rozvoje průmyslových areálů, jako je například průmyslový park Viet Hung. V budoucnu tak budou modely Škoda sjíždět z výrobní linky v závodě v provincii Quang Ninh.

Indický Kushaq bude možné objednávat ve Vietnamu už od první poloviny roku 2024, od posledního čtvrtletí roku 2024 pak budou přijímány i objednávky modelu Slavia. Na ploše 16.000 metrů čtverečních vzniká v Puné závod na výrobu příslušných dílčích sestav. Místní nabídku ve Vietnamu doplní po roce 2025 i plně elektrické modely rodiny Enyaq iV.

Vozy se budou ve Vietnamu prodávat prostřednictvím sítě lokálních partnerů. První partnerské provozovny jsou plánované v Hanoji a Ho Či Minově městě – na obě tato města připadá převážná většina nově prodaných vozů ve Vietnamu. Následně Škoda očekává rychlé rozšíření prodejní sítě na více než 50 partnerů.

Škoda Auto letos za první pololetí dodala zákazníkům v celém světě 360.600 aut, což je meziroční pokles o 30 procent. Provozní zisk klesl na 676 milionů eur (16,6 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 974 milionů eur (23,9 miliardy Kč). Pokles způsobily hlavně vyšší náklady na výrobu a nepříznivý vývoj směnných kurzů. Na výsledky má vliv také rusko-ukrajinský konflikt. Tržby za leden až červen zůstaly v meziročním srovnání téměř beze změny a činily 10,2 miliardy eur (250,4 miliardy Kč).

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This