ŠKODA tiskne místo tajných prototypů respirátory

 ŠKODA tiskne místo tajných prototypů respirátory

Zdroj: www.skoda.cz / Michal Čížek

ŠKODA AUTO pomáhá CIIRC ČVUT s tiskem respirátorů

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT vyvinul respirátor, který lze vyrábět pouze na specifických typech 3D tiskáren. Ruku v ruce s tím pak splňuje nejnáročnější kritéria ochrany.
Právě s tiskem tohoto respirátoru pomáhá mladoboleslavská automobilka ŠKODA AUTO.
Podílí se tak na velice důležité iniciativě, která pomáhá chránit nositele před nákazou koronavirem (COVID-19). Využití nalezne zejména u lékařů a dalších pracovníků bojujících proti pandemii v první linii.
Celý proces výroby respirátoru až po samotnou certifikaci a zahájení malosériové výroby trval pouhý týden.

ŠKODA AUTO respirátory CIiRC
Zdroj: www.skoda.cz / Michal Čížek

Do výroby se mohou zapojit i další společnosti

Do produkce respirátorů CIIRC RP95-3D se mohou aktuálně pustit firmy vlastnící některý ze tří typů 3D tiskáren HP pracujících s metodou multi Jet Fusion. Pak již pouze stačí oslovit vědce z ČVUT.
Právě tuto tiskárnu má i ŠKODA AUTO, která již na výrobě respirátorů usilovně pracuje.

ŠKODA AUTO respirátory CIiRC
Zdroj: www.skoda.cz / Michal Čížek

Příprava jedné sady trvá zhruba jeden den

„Na ČVUT zvolili metodu tisku Multi Jet Fusion z polyamidu PA-12. Tato metoda tisku zajistí, že vznikne homogenní materiál, který nemá zřetelné vrstvy a není porézní. To je základní předpoklad pro to, aby se v něm nedržely viry a dal se dobře dezinfikovat,“ vysvětluje volbu vědců David Vaněk, vedoucí EGV – oddělení stavby prototypů a modelů ŠKODA AUTO.
Před přípravou samotné produkce museli pracovníci EGV vytisknout pět ověřovacích prototypů. Poté mohla jít do výroby větší série masek. V současnosti je ŠKODA AUTO schopna v rámci jedné tiskové produkce vytisknout najednou 60 masek.
„Vše se ladilo tak, aby masky byly v tiskové sadě co nejblíže sobě, vzájemně se přitom nijak neovlivňovaly a tisk byl co nejefektivnější, říká Martin Sova, koordinátor výroby plastů a kompetenčního centra 3D tisku v oddělení stavby prototypů.
Tisk jedné sady trvá šestnáct hodin. Poté dojde ke zchlazování, které trvá stejnou dobu. Proces výroby je nastaven tak, aby vznikaly skutečně stejné díly respirátorů, ať se tisknou kdekoli.
„Ta opakovatelnost je nesmírně důležitá kvůli certifikaci, jen maska vyrobená touto metodou podmínky certifikace splňuje,“ vysvětluje Martin Sova, proč je potřeba použít profesionální stroje a nelze respirátory tisknout třeba na domácích tiskárnách

ŠKODA AUTO respirátory CIiRC
Zdroj: www.skoda.cz / Michal Čížek

Denně se vytiskne 60 respirátorů

Oddělení EGV tedy místo dílů pro testování prototypů vozů denně vyrobí 60 kompletů pro respirátory. Vytištěné komplety tvoří čtyři díly. Jde o hlavní masku, záslepky, redukce pro připevnění filtru a výdechové krytky.
Díly se následně odešlou do firmy 3Dees, která shromažďuje díly od dalších dodavatelů a respirátory následně kompletuje.
Hotové díly následně směřují Ministerstvu zdravotnictví, které je distribuuje dál do nemocnic a na další potřebná místa.
Dalším cílem je respirátory vyrábět sériově. K tomu je nutné mít formy pro vstřikování plastů. Jejich výroba trvá několik týdnů. Z toho důvodu je 3D tisk aktuálně tou nejlepší volbou.
„Našich 60 kompletů pro respirátory denně budeme dodávat, dokud to bude potřeba,“ říká David Vaněk.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This