V Čejeticích se potvrdilo ohnisko ptačí chřipky
V České republice se po měsíci potvrdila další dvě ohniska ptačí chřipky. Jde o malochovy ve středních Čechách, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Letos jsou to 37. a 38. ohnisko. Ptačí chřipka není nebezpečná pro člověka. Nakažené chovy se vybíjejí.
První ohnisko je v obci Chorušice na Mělnicku, chovatelce uhynulo 19 z 21 slepic, v chovu bylo také 20 kachen a kachňat.
Druhé ohnisko je v Čejeticích, které jsou částí Mladé Boleslavi. V chovu bylo více než 80 kusů drůbeže, slepice, kachny nebo husy. „Postupně došlo k úhynu cca 30 slepic a 11 kachen. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha následně potvrdilo v obou případech přítomnost viru ptačí chřipky H5N8,“ uvedl mluvčí. Zbývající kusy budou vybity, kolem ohnisek se vytyčí ochranná pásma a veterináři v nich vyhlásí mimořádná opatření.
V ČR se letos utratilo zhruba čtvrt milionu ptáků
V ČR se letos utratilo zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla chovy kachen firmy Perena. To podle Agrární komory může znamenat výpadky na trhu s kachnami. Kuřecího masa a vajec se výpadky zatím netýkají.
Nákaza se u divokých ptáků, kteří často chorobu roznesou do chovu, podle veterinářů nedá ovlivňovat. Do budoucna je podle mluvčího možné, že se bude chřipka spolu s většími počty neklecových volných chovů více dostávat mezi hospodářskou drůbež. „To je velice reálné riziko, se kterým je nutno počítat,“ doplnil.
Veterináři k poslednímu dubnu povolili prodej a výstavy drůbeže, uvolnili tak opatření platná kvůli ptačí chřipce. Situace s chřipkou se podle nich uklidňovala. Zákazy stát zaváděl v půlce února.
Zdroj: ČTK