V Mladé Boleslavi se ukrajinské děti zapisovaly k výuce pro další školní rok
V Mladé Boleslavi se včera ukrajinské děti zapisovaly ke školní docházce, od září většina z nich nastoupí do samostatných tříd. V květnu navštěvovalo speciální výukové skupiny 490 dětí, z toho 78 předškoláků. Město nepředpokládá, že k zápisu přijdou všichni. Samostatné třídy budou v bývalé budově střední školy Hermes. Přes 90 dětí se od dubna zařadilo k výuce do běžných tříd, město ale nechce navyšovat počty dětí v běžných třídách nad 30. Magistrát o tom včera informoval na webu.
V Mladé Boleslavi je podle ministerstva vnitra zaregistrováno téměř 3100 uprchlíků z Ukrajiny, více než 1000 z nich jsou děti do 17 let. Mladá Boleslav zahájila intenzivní výuku českého jazyka pro děti i dospělé, kteří uprchli před válečným konfliktem na Ukrajině, na začátku března. Většina z nich se učí v prostorách bývalé diskotéky Koliba, přidala se i další místa. Od března prošlo výukou přes 600 dětí zařazených do skupin podle věku. Ve všech třídách se jejich znalosti pravidelně testují.
„Od začátku dubna byli na základě znalostních testů a pohovorů s lektory vybírány děti, které byly schopné zařadit se do běžných tříd zdejších základních škol, ve čtyřech vlnách jich bylo umístěno celkem 93,“ uvedla mluvčí města Šárka Charousková. Ve škole je docházka pro děti povinná, pokud se dítě po dobu jednoho týdne bez udání důvodu na výuku nedostaví, je vyřazeno a jeho místo dostane další zájemce. „Prioritou zůstává, aby zvýšení počtu nemělo vliv na kvalitu vzdělávací činnosti školy a byly splněny podmínky bezpečnosti a ochrany zdraví. Tento krok nikterak neovlivnil ani zápisy českých dětí,“ doplnila. Kromě ukrajinských dětí nastoupí do boleslavských škol od září 467 českých prvňáků.
Pro výuku ukrajinských dětí město zřídí třídy v bývalé budově střední školy Hermés, formálně budou odloučeným pracovištěm jedné ze základních škol. „Město v tuto chvíli pracuje s několika variantami řešení, které budou vycházet z počtu dětí a žáků, kteří se dostaví k zvláštním zápisům. Nicméně tato řešení nepočítají s navyšováním počtu dětí ve třídách nad 30 žáků v základních školách a 25 dětí ve třídách mateřských škol,“ uvedla Charousková.
Po přechodném období dvou let město počítá s případnou integrací dětí do českých tříd, rovněž by měla být postavena budova nové základní školy. Pro děti nastupující do mateřských škol je podle vedení města ve stávajících mateřských školách dostatek míst, zejména v nové školce na Michalovicích.
Zdroj: ČTK