V mladoboleslavské Kolibě se ukrajinští uprchlíci a jejich děti učí česky

 V mladoboleslavské Kolibě se ukrajinští uprchlíci a jejich děti učí česky

Výuka českého jazyka pro ukrajinské uprchlíky v prostorách bývalé diskotéky Koliba.

Mladá Boleslav pokračuje s pomocí válečným uprchlíkům. V Kolibě na Štěpánce už od pondělí funguje centrum, kde se děti i dospělí učí česky a získávají další nezbytné informace pro začlenění do života v Mladé Boleslavi.

Reklama

Prostory bývalé diskotéky na Kolibě se proměnily ve školní třídy a dětské skupiny, je zde zhruba stovka dětí od předškoláků přes tři třídy prvního a tři třídy druhého stupně až po třídu středoškoláků. Děti se zde denně od 8 do 11 hodin intenzivně učí česky, v odpoledních hodinách jsou tu pak dva bloky českého jazyka pro jejich rodiče a další dospělé ukrajinské uprchlíky. 

Vzhledem k tomu, že počty přicházejících dětí stoupají, hledá město další prostory pro výuku, využije tak Klementinku, Služby a školení či volné kapacity některých základních škol. Středoškoláky pak od pondělí čeká výuka v loděnici na Krásné louce.

Ve všech výukových skupinách je pedagog, který mluví česky a ukrajinsky, obvykle rodilý mluvčí, k dispozici má i česky mluvícího asistenta. Intenzivní výuka češtiny bude probíhat do června tak, aby se v létě byly děti schopné dorozumět. V případě, že se jejich rodina rozhodne zde zůstat, měly by být děti od září schopné zařadit se do běžné české školy a absolvovat zdejší výuku, aniž by jim jazyková bariéra bránila ve vzdělávání a v integraci do kolektivu.

Město uvítá nabídky obyvatel na ubytování uprchlíků

Ukrajinští uprchlíci přicházejí do Mladé Boleslavi po stovkách. Zůstávají zde však jen ti, kteří mají k našemu městu nějaké vazby. Ubytovat se mohou u příbuzných či známých, v případě nouze jim ubytování nabídne i město. Maminky s dětmi tak zaplnily hotel Věnec na Staroměstském náměstí, ubytovány jsou i v hotelu na zimním stadionu, kde zbývá ještě několik volných lůžek, a v Kolibě na Štěpánce.

I nadále funguje také tranzitní ubytování v debřské sokolovně, kde lidé obvykle stráví jednu až dvě noci. Město hledá i další kapacity, kam v případě potřeby ukrajinské uprchlíky ubytovat, uvítá v tomto směru i aktivitu a nabídky místních obyvatel. K dispozici je také penzion v Pískové Lhotě, pro starší ženy bez dětí či muže je určena ubytovna v Nádražní ulici.

2 Komentářů

  • Dobrý den . Mám zájem učitelem .

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Share This