V Židněvsi na Mladoboleslavsku se vyskytlo další ohnisko ptačí chřipky
Veterináři odhalili v malochovu drůbeže v Židněvsi na Mladoboleslavsku další ohnisko ptačí chřipky, letos celkem dvacáté. Chovatel nahlásil úhyn dvou ze 13 slepic, zbývající drůbež vykazovala příznaky nákazy a veterináři ji museli utratit, řekl dnes mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. V malochovu ve stejné obci bylo ohnisko ptačí chřipky objeveno už letos v lednu.
Veterinární inspektoři odebrali v chovu vzorky a odeslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Na místě nařídili předběžná opatření. „Zbývající drůbež v chovu byla utracena. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření,“ dodal Majer.
Poslední ohnisko ptačí chřipky v ČR se objevilo koncem března v Libomyšli na Berounsku. V malochovu bylo původně 17 slepic a deset kusů další drůbeže – kachen, hus a perliček. Chovatel nahlásil úhyn čtyř slepic a jednoho kohouta. Zbylou drůbež veterináři utratili. V Židněvsi se ptačí chřipka objevila také v lednu, a to v hospodářství, kde měli šest slepic. Čtyři slepice uhynuly, zbylé veterináři také utratili.
Veterináři v posledních dnech zaznamenali i hromadný úhyn 60 racků na ptačí chřipku u Hobšovického rybníka nedaleko Velvar na Kladensku. Vyšetření už dříve potvrdilo ptačí chřipku také u stovky racků uhynulých u rybníka Třetí Zbrod u Mutěnic na Hodonínsku. Vzhledem k tomu, že jde o nákazu u volně žijících ptáků, nepřijímají se v těchto případech žádná mimořádná veterinární opatření.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.
Zdroj: ČTK